banner23

banner26

banner24

banner25

Yunanistan, ülkeyi ABD karargahına çeviriyor

ABD Başkanı Joe Biden ile Yunanistan Başbakanı Kiyrakos Miçotakis arasında gerçekleşen telefon görüşmesi sonrası ABD, Yunanistan'da 4 ayrı askeri üs kuruyor.

GÜNDEM 30.03.2021, 13:21
Yunanistan, ülkeyi ABD karargahına çeviriyor
banner34

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin üstünlüğüne cevap veremeyen Yunanistan çareyi Batılı devletlerde arıyor.

Yunanistan'da faaliyet gösteren Estia gazetesinin haberinde, ABD Başkanı Biden ile Yunanistan Başbakanı Miçotakis arasında gerçekleşen yarım saatlik telefon görüşmesi sonrası Yunanistan'da Dedeağaç'tan sonra Selanik, Volos, Girit ve Kavala kentlerine yeni ABD üsleri kurulmasına karar verildiği belirtildi.

Yunan gazetesi, ABD'nin Türkiye'nin S-400 konusundaki tutumundan rahatsız olduğunu belirterek Yunanistan ile daha yakın stratejik iş birliğine gidilmesine ve Yunanistan'da daha fazla askeri üsse ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Yapılan görüşmede, ABD'nin Girit Adası'ndaki Souda üssü ile Dedeağaç, Selanik, Volos, Kavala limanları bölgesinde inşa edeceği yeni üslerin en az 5 yıl süreli olmasının planlandığı belirtildi. Dedeağaç ve Kavala limanları ile havaalanlarının Karadeniz’in kontrolü için stratejik noktalar olduğu ve insansız hava araçları ile Balkanlar, Ege Denizi ve Akdeniz’de faaliyet göstereceği aktarıldı.

23°
açık