banner23

banner24

Yunanistan ve ABD Sahil Güvenlikleri arasında anlaşma

Yunanistan ve ABD Sahil Güvenlikleri imzaladıkları anlaşma ile Ege ve Akdeniz'de ortak devriye icra edecek.

GÜNDEM 18.12.2021, 12:31
Yunanistan ve ABD Sahil Güvenlikleri arasında anlaşma

Yunanistan ve ABD savunma alanında yeni bir anlaşma daha imzaladı.

ABD'nin Atina Elçiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre anlaşma, ABD Sahil Güvenlik Atlantik Bölgesi Komutanı Koramiral Steven Poulin ve Yunanistan Sahil Güvenlik Koramiral Yardımcısı Theodoros Kliaris arasında Yunanistan Denizcilik ve Ada Politikaları Bakanlığı'nda düzenlenen törenle imzalandı.

Anlaşmaya göre iki ülkenin sahil güvenlik komutanlıkları, Ege ve Akdeniz'de ortak devriyelerin yanı sıra deniz güvenliği, balıkçılık alanlarının korunması ve çevre koruma gibi konularda da iş birliği yürütecek.

ABD Sahil Güvenlik Atlantik Bölgesi Komutanı Koramiral Steven Poulin konu ile ilgili olarak, ''ABD Sahil Güvenliği ve Yunan Sahil Güvenliği ilişkisi, iki ulus arasındaki 200 yıllık dostluğun bir uzantısıdır. Sahil güvenliklerimiz arasındaki güçlü dostluğu yeniden teyit etmeme sebep olan Atina ziyaretimden ötürü teşekkür etmek istiyorum.'' ifadelerini kullandı.

ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ise anlaşmanın önemli bir kilometre taşını temsil ettiğini vurgulayarak, ''Bu alanda bilgi alışverişini kolaylaştıracak teknolojik hedefler belirledik. Yunanistan bir istikrar direğidir ve iki sahil güvenliğin iş birliği Akdeniz bölgesinde seyrüseferin istikrarına ve güvenliğine katkıda bulunacaktır.'' dedi.

11 Aralık'ta Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Yabancı Askeri Satışlar Dairesi (FMS), Yunanistan'ın talebi üzerine MEKO-200HN (Hydra sınıfı) fırkateynler konusunda 2.5 milyar dolarlık ve MMSC (Multi Mission Surface Combatant) fırkateyn satışı konusunda ise 6.9 milyar dolarlık miktarı onaylamıştı.

banner34