banner23

banner26

banner24

banner25

Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki yeni umudu Biden

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin varlığından rahatsız olan Yunanistan, Türkiye’nin gücü karşısında desteği Biden’dan almaya çalışıyor.

GÜNDEM 26.11.2020, 13:46
Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki yeni umudu Biden
banner34

Türkiye’nin Doğu Akdeniz'de yaptığı sondaj faaliyetleri gibi çalışmalarını görmek istemeyen, varlığından rahatsız olan ve her fırsatta Türkiye’ye engel olmaya çalışan Yunanistan, bu sefer de ABD’de başkanlık seçiminin lideri olan Biden’dan destek almaya çalışıyor.

AB’den istediği desteği alamadı

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin bütün engellemelere rağmen sondaj faaliyetlerine istikrarla devam etmesi, Yunanistan’ı zor duruma düşüyor. Yunanistan, Türkiye’ye karşı AB’den destek alamamasıyla yeni umudu ABD Başkanlığı kesinleşen Joe Biden oldu.

Yeni ümidi ABD’nin yardımı

Kathimeri’de yayınlanan bir analize göre, ABD’nin, son yıllardır bölgede ve Doğu Akdeniz’de giderek güçlenen Türkiye’yi Yunanistan’ın belirleyeceği şartlara zorlamak için yardım edeceği düşünülüyor.

Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de görmek istemeyen Yunanistan’ın AB’den alamadığı desteği ABD’den alacağının ümit edildiği analiz yazısı, Yunanistan’ın bölgedeki çıkarlarından endişe duyduğunu gösteriyor.

11°
açık