banner23

banner24

Yüz bine yakın Rus, seferberlik sonrası ülkeyi terk etti

Rus ordusunun kısmi askeri seferberlik ilan etmesinin ardından yüz bine yakın Rus vatandaşı ülkeyi terk etti.

GÜNDEM 28.09.2022, 13:33
Yüz bine yakın Rus, seferberlik sonrası  ülkeyi terk etti

Rusya'nın kısmi seferberlik ilanınnın ardından yüz bine yakın Rus vatandaşı ülkeden ayrılarak Kazakistan'a giriş yaptı.

Rus haber ajansı Interfax’ın haberine göre Kazakistan İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi dün, 21 Eylül’den bu yana yaklaşık 98 bin Rus vatandaşının Kazakistan’a giriş yaptığını duyurdu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev konuyla ilgili yaptığı açıklamada Ukrayna’da savaşmak istemeyen ve Kazakistan’a giden Rus vatandaşlarını koruyacağına ve tüm Rusların ülkeye girmesine izin vereceğine dikkat çekti.

Kazakistan İçişleri Bakanı Marat Ahmethanov da Tokayev'in aksine askerlik hizmet için haklarında iade talebi sunulması halinde Rus vatandaşlarının ülkelerine iade edilmeleri gerektiğini savundu.

Rusya Savunma Bakanlığı; yabancı hükümetlerden Ukrayna’daki savaş için ilan edilen kısmi askeri seferberliğe katılmamak için ülkeden kaçan binlerce Rus vatandaşını iade etmelerini istemeyeceğine açıkladı:

“Rusya Savunma Bakanlığı kısmi seferberlik bağlamında, Kazakistan, Gürcistan ve diğer ülkelerin yetkililerine oradaki Rusların iade edilmesi için talep hazırlamadı veya göndermedi, göndermeyecek de.”

Şarkul Avsat'tan edinilen bilgilere göre son zamanlarda sekiz binden fazla Rus vatandaşı, Kazakistan’da bankalara kaydolmak ve hesap açmak için gereken kişisel kimlik numarası aldı; Nisan ayının başından bu yana toplam 93 binden fazla Rus vatandaşına kimlik numarası verildi ve dört binden fazla Rus vatandaşı da Kazakistan’da oturma izni aldı.

Seferberlikten kaçan Rus vatandaşları Kazakistan'la sınırlı kalmadı; Gürcistan ve bazı eski Sovyet ülkeleri de Rus vatandaşlarına kucak açtı. Binlerce Rus vatandaşının Gürcistan’a doğru yol aldığı bildirildi. Bölge yetkililerine göre bugün Vladikavkaz’ın güneyindeki sınırda 3 bin 600’ü özel araç olmak üzere yaklaşık 5 bin 500 araç sıkışmış durumda. 

Kazakistan Cumhurbaşkanı konuya dair açıklamasında “Son günlerde Rusya’dan birçok kişi bize geliyor. Çoğu umutsuz bir durum nedeniyle ülkelerinden ayrılmak zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimini başlatmasından bu yana Kremlin’den uzaklaşan, Moskova’nın müttefiki Tokayev, Rusya'dan kaçan Rus vatandaşlarınıın güvenliği  konusunda destek açıklamalarında bulunurken Ukrayna'ya yönelik saldırıları kınadı. Tokayev ayrıca son günlerde Ukrayna'nın dört bölgesinde yapılan referandum çalışmalarının Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygılı olunması gerektiğine dikkat çekti:

“Bir devletin toprak bütünlüğü devredilemez bir haktır. Bu temel bir ilkedir. Yakın çevremizde geniş çaplı ölçekli bir savaş yaşanıyor. Bunu hatırlamalı ve her şeyden önce güvenliğimizi düşünmeliyiz.”

Gürcistan İçişleri Bakanlığı ise Rus vatandaşlarınının ülkeyi terk etmelerine iilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Sayı günde yaklaşık on bine yükseldi. Pazar günü 11 bin 200’dü. 21 Eylül’de Rusya’daki rezervlerin geri çağrıldığının açıklanmasından Pazartesi gününe kadar sayı 10 binden azdı. Beş ila altı bin arasındaydı.”
 

banner34