banner23

banner24

Zaporojye Nükleer Santrali bölgesinde patlamalar meydana geldi

Energodar Belediyesi yetkilileri Zaporojye Nükleer Santrali bölgesinde patlamalar meydana geldiğini açıkladı.

GÜNDEM 16.08.2022, 09:43
Zaporojye Nükleer Santrali bölgesinde patlamalar meydana geldi

Rusya tarafından ele geçirilen Zaporojye Nükleer Santrali'nde yer yer patlamalar meydana geliyor.

Energodar Belediyesi yetkilileri bölgede yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Yetkililer Zaporojye Nükleer Santrali bölgesinde patlamalar meydana geldiğini açıkladı.

Energodar Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Ukrayna ordusunun topçu düzeneklerden yaylım ateş açtığı ve Energodar'da Zaporojye Nükleer Santrali bölgesinde, kentin meskun bölgelerinde ve sanayi bölgesinde patlamalar kaydedildiği ifade edildi.

Rusya'nın Ukrayna'nın düzenlediğini iddia ettiği patlamalarda can kaybı, yaralanma veya hasara ilişkin herhangi bir bilgiye henüz verilmedi.

Zaporojye Nükleer Santrali ve bölgedeki altyapı tesisleri daha önce de patlamalara sahne olmuştu fakat Ağustos ayında saldırılarda artış yaşandı. Nükleer santralde soğutma sistemi havuzlarında hasar oluşturan patlamalar bölge ülkelerin güvenliğini tehdit ediyor.

6 adet güç ünitesi ile Avrupa'nın en büyük ve en güçlü nükleer santrali olan Zaporojye Nükleer Santrali'nde yaşananlar dünya kamuoyunda da yer buldu.

AB ve 42 ülke, AGİT çerçevesinde Rusya’nın Zaporijya Nükleer Santrali'nden askerlerini derhal çekmesi ve uluslararası hukuka uyması çağrısında bulunduğu ortak bir deklarasyon yayınladı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Rusya'nın Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali'ni kontrol etmesi bu ülkeler için büyük bir tehlike oluşturuyor. Rus askeri personelinin ve silahlarının nükleer tesiste konuşlandırılması kabul edilemez. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) üyelerinin uymayı taahhüt ettiği emniyet, güvenlik ve koruma ilkeleri göz ardı ediliyor. Zaporijya Nükleer Santrali'nde Rus askeri kuvvetlerinin varlığı, operatörün ve Ukraynalı yetkililerin görevlerini yerine getirmesini engellemektedir."

banner34