banner23

banner24

Zelenskiy'den Putin'e savaşı sonlandırmak için toplantı çağrısı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e savaşı bitirmek için toplantı çağrısında bulundu.

GÜNDEM 24.04.2022, 10:23
Zelenskiy'den Putin'e savaşı sonlandırmak için toplantı çağrısı

Rusya'nın saldırıları karşısında büyük kayıplar yaşayan Ukrayna, savaşın bitmesine yönelik bazı adımlar attı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e savaşı bitirme konusunda toplantı yapma çağrısında bulundu.

Zelenskiy toplantı çağrısına ek olarak Mariupol'da sivillere yönelik saldırıların olması halinde ve işgal altındaki bölgelerde "sözde" referandumlar yapılması durumunda Ukrayna'nın (Rusya ile yapılacak) herhangi bir müzakereden çekileceğine de dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin'in bugün Kiev'e gideceğini söyleyen Zelenskiy, kendisine yöneltilen "Putin, nükleer silah kullanabilir mı?" sorusunu da değerlendirdi. Zelenskiy bununla ilgili, "Modern dünyada nükleer silah ancak gerçeklikle bağlantı kaybedildiğinde kullanabileceğine inanıyorum. Rusya yönetimi gerçeklikle bağlantısını ve dengesini kaybetmezse nükleer silah kullanmaz. Ancak bu silahın kullanılması mümkün mü? Evet. Buna inanıyor muyum? Buna inanmak istemiyorum." ifadelerini kullandı.

Zelenskiy, Ukrayna'nın NATO ile entegrasyon sürecine ilişkin gelişmelere de değindi ve Ukrayna’nın NATO’ya alınmamasının büyük bir hata olduğunu söyledi. Zelenskiy bununla ilgili "NATO’ya alınmamız, ittifakı güçlendirir, Rusya’nın savaşı başlatmamasının garantisi olurdu. Bu stratejik bir hata idi." şeklinde dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
 

banner34