banner23

banner24

Zelenskiy'den Rusya'ya "Nazi" benzetmesi

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya'nın Mariupol kentini kuşatmasını, II. Dünya Savaşı'nda Naziler tarafından gerçekleştirilen Leningrad kuşatmasına benzetti.

GÜNDEM 17.03.2022, 15:58
Zelenskiy'den Rusya'ya "Nazi" benzetmesi
banner46

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya'nın Mariupol kuşatmasını II. Dünya Savaşı'nda Naziler tarafından yapılan Leningrad Kuşatması'na benzetti.

Rus vatandaşlara hitap eden Zelenskiy, "Rusya vatandaşları , Mariupol ablukanızın ikinci dünya savaşı sırasındaki Leningrad ablukasından ne farkı var? İşgalciler tarafından canı alınan hiç kimseyi unutmayacağız.” ifadelerini kullandı.

1941 - 1944 yılları arasında Alman kuvvetlerinin Leningrad'ı (St. Petersburg) kuşattığı hadise, bölgede yüzlerce insanın aç bırakılması ve öldürülmesiyle ön plana çıkıyor.

Zelenskiy, bölgede bulunan tiyatro binasına yapılan saldırı sonucunda kaç insanın öldüğünün hala bilinmediğini söyledi. Ayrıca Rusya, hamile kadınların ve küçük çocukların toplandığı bir yüzme havuzuna saldırmakla suçlanıyor. Zelenskiy, "Rusya'nın halkımıza yaptıklarından dolayı kalbimiz kırıldı" dedi.

Bunun gibi pek çok örnek ile suçlanan Rusya'nın sivillere yönelik saldırıları hız kesmeden devam ediyor. Zelenskiy tarafından bildirildiği gibi hala tiyatro binasına saldırı sonucunda kaç kişinin öldüğü hala bilinmiyor.

banner34
21°
parçalı az bulutlu