banner23

banner24

Zelenskiy, Erdoğan ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın Donetsk ve Luhansk'ı tanıma kararını ele almak üzere bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

GÜNDEM 22.02.2022, 17:04
Zelenskiy, Erdoğan ile görüştü

Ukrayna; Rusya'nın, Donetsk ve Lugansk'taki Rus yanlısı ayrılıkçıların bağımsızlık kararını desteklemesi üzerine diplomasi trafiği yaşıyor.

Rusya'nın bölgeyi siyasi krize sürükleyecek kararını ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın devlet başkanlarıyla görüşen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda bir görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan ve Zelenskiy, telefon görüşmesinde Rusya'nın Donetsk ve Luhansk'ı tanıma kararını ele aldı.

Zelenskiy, Rusya'nın provokatif kararları karşısında Ukrayna'yı desteklediği için ve Ukrayna-Türkiye- Almanya'nın katılımıyla BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinin bir zirvesinin düzenlenmesi girişimine destek verdiği için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a şükranlarını ilettiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı da bugün Rusya'nın sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararı hakkında yazılı bir açıklama yapmıştı. Açıklamada Rusya'nın bu kararının Minsk Anlaşmaları’na aykırı olduğuna ve Ukrayna’nın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açıkça ihlal edildiğine dikkat çekilmiş ve Türkiye'nin Rusya'nın bu kararını reddettiğine yer verilmişti.

Bakanlık Türkiye'nin; Ukrayna’nın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına olan bağlılığını vurgulayarak taraflara sağduyu ve uluslararası hukuka uyma çağrısında bulundu.

banner34