Hollanda, envanterindeki insansız hava aracı sayısını artırmaya devam ediyor.

Hollanda, Haziran 2023'te ABD'den tedarik ettiği 600 milyon dolar değerinde 4 adet MQ-9A Reaper Blok 5 SİHA sayısını ikiye katlayarak 4 adet ek SİHA alımı yapacak.

Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri İHA filosu komutanı Yarbay Jan Ruedisueli, ordunun deniz ve kara istihbaratı, keşif, gözetleme (ISR) kapasitesinin artırılması için MQ-9A Reaper'ların sayısının iki katına çıkarılacağını açıkladı.

AKINCI TİHA 8 ülkeye ihraç edildi AKINCI TİHA 8 ülkeye ihraç edildi

reaper

Yarbay Jan Ruedisueli yaptığı açıklamada, "Deniz ve kara istihbaratı, keşif, gözetleme (ISR) kapasitemizi artırabilmek için MQ-9A Reaper'ların sayısını iki katına çıkarıyoruz. MQ-9A Reaper'lar, elektronik İstihbarat için harici bölmeler, bir iletişim rölesi, bir deniz radarı ile donatılacak ve ayrıca gelecekte silahlandırılacak." ifadelerini kullandı.

Hollanda, ilk olarak Temmuz 2018'de 4 adet MQ-9 Reaper Blok 5 İHA satın almıştı. Avrupa ülkesi ardından, Haziran 2023'te yapılan ayrı bir anlaşma ile MQ-9A Blok 5 Reaper SİHA için 600 milyon dolarlık bir sözleşme imzalamıştı.

d190201jv1119-reaper

Haziran 2023 yılında yapılan anlaşma, 3 adet MQ-9 Mobil Yer Kontrol Sistemi, 30 adede kadar Gömülü Küresel Konumlandırma Sistemi/İç Navigasyon Sistemi (EGI) cihazı, Seçici Kullanılabilirlik Anti-Spoofing Modülü (SAASM) veya M-Code, 8 adede kadar AN/DAS-4 Çoklu Spektral Hedefleme Sistemi, 20 adede kadar Lynx AN/APY-8 SAR radarı, Reaper motorları, Selex Seaspray SAR radarları; SeaVue Deniz Radarları, M299 Hellfire Longbow füze lançerleri, ilgili ekipman ve desteği kapsıyordu.

Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz aylarda, keşif Reaper'larının lazer güdümlü GBU bombaları ve havadan karaya Hellfire füzeleri taşıyacak şekilde modernize edileceğini açıklamıştı.

MQ-9_Reaper_UAV_(cropped)

MQ-9 Reaper MALE Sınıfı İnsansız Hava Aracı

General Atomics üretimi MQ-9 Reaper; çeşitli operasyonel esnekliğe sahip olup 50 bin ft irtifada 27 saat boyunca faaliyet gösterebilen MALE sınıfı Silahlı İnsansız Hava Aracı olarak biliniyor.

Ayrıca MQ-9 Reaper; istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR), yakın hava desteği (CAS), muharebe arama ve kurtarma (CSAR), hassas saldırı, konvoy / baskın gözetleme, hedef edinme ve terminal hava rehberliği gibi görevleri gerçekleştirmesiyle öne çıkıyor.

7 adet faydalı yük istasyonu bulunan İHA, Ku-Band veyahut SATCOM data link ile kontrol edilebiLİYOR. MQ-9 Reaper, Hellfire ve lazer güdüm kiti entegre edilmiş MK-81 mühimmatları ile silahlandırılabiliyor..