Teknolojik dünyanın vazgeçilmezi ve gün geçtikçe gelişmekte olan yapay zeka alanına dair gelişmeler devam ediyor. Türkiye, yapay zekaya dair kapsamlı çalışmalar sürdürmek için eğitim alanında etkili bir girişimde bulunacak. Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi çatısı altında alana dair lisans eğitimi almak mümkün olacak. Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü 2020-2021 eğitim yılında öğrencileri kabul etmeye başlayacak. 

Bölüm 40 öğrenci kabul edecek

Yapay zeka hayatın her alanında yer almaya devam ediyor ve bu alan gün geçtikçe genişliyor. Önümüzdeki yılın sonlarında yeni gelişen teknolojilerin %80'inin yapay zeka teknolojilerinden besleneceği tahmin ediliyor. Türkiye'nin ilk yapay zeka ve veri mühendisleri unvanıyla bölümden mezun olacak öğrencilerin, etki alanı oldukça geniş bir alanın uzmanı olarak, Türkiye ekonomisi ve sektörlerinin etkin liderleri olmaları bekleniyor.

İTÜ 2018'den beri yapay zeka üzerine çalışmalar yapıyor

İTÜ'nün yapay zekaya dair çalışmaları İTÜ Yapay Zeka ve Veri Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından destekleniyor. Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü, yapay zeka ve veri bilimi hakkında yalnız temel mühendislik uygulamalarının değil, yeni yapay zeka ve veri algoritmalarının da geliştireceği güçlü bir ekosistem oluşturacak. Bölümün kurulması dünya teknolojilerini belirleyen kritik alanlarda yerli ve milli teknolojilerin gelişmesine katkı sağlayacak.