Facebook’un çatı şirketi Meta; Facebook Messenger ve Instagram’a 3D avatar özelliği sunmaya hazırlanıyor.

ShiftDelete'de yer alan bilgilere göre Meta; Instagram hikâyeleri ve mesajlar için 3D avatar sunulacağını açıkladı. Kullanıcılar böylece çıkartmalarda, gönderilerinde, Facebook profil resimlerinde sanal karakterlerini kullanabilecek.

İlk olarak ABD, Kanada ve Meksika'ya sunulması beklenen 3D avatar özelliğinin; Quest VR platformu da dahil olmak üzere Meta’nın diğer platformlarında kullanılabileceği aktarıldı.

Meta’nın avatarlar ve sanal kimlikten sorumlu genel müdürü Aigerim Shorman; yeni avatarların, engelli kullanıcılara yönelik işitme cihazları ve tekerlekli sandalyeler gibi şekilleri ve yardımcı cihazları da içereceğini söyledi. 

İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı

Shorman’ın açıklamasına göre avatarlar; VR ve AR arasında köprü kuracak, telefon ve bilgisayar gibi daha tanıdık platformlar arasında birbirine bağlı bir dijital dünya yaratacak ve en önemlisi şirketin, metaverse dünyası oluşturmasına yardımcı olacak.

Meta'nın kurucusu Zuckerberg ise son paylaştığı gönderisinde kullanıcıların gerçekten sanala kadar farklı şekillerde birden fazla avatarının olacağına dikkat çekti.