Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılış Programı'na katılan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, siber güvenliğin önemi ve yapılan çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Siber güvenliğin olması gereken her alan, 'ülke güvenliği' demektir"

Siber güvenliğin savunma sanayiine etkilerini değerlendiren İsmail Demir, bu alanda uzman geliştirmenin öneminin altını çizerek aşağıdaki ifadeleri kullandı:

CANİK dünyanın 69 ülkesine silah ihraç ediyor CANİK dünyanın 69 ülkesine silah ihraç ediyor

"Siber güvenlik toplumun her alanında giderek daha etkili olan, uzmanlık geliştirilmesi ve uzmanların olması gereken bir alan. Savunma sanayii de bu alanların başında geliyor. Tabii, daha genel anlamda bir ülkenin savunmasının ve güvenliğinin çok geniş kapsamlı olduğunu düşünürsek; sağlık sisteminden tarıma, ulaşımdan iletişime birçok konunun yanında askeri anlamda da çok sayıda ihtiyaçlar var. Bahsettiğim; ulaşım, iletişim, enerji, tarım, sağlık gibi konuların siber güvenliği önemli, çünkü ülkenin güvenliğini oluşturuyor.

Özellikle harekat alanında, operasyonlarda iletişiminizin, kendi sistemlerinizin, kayıtlarınızın ve bilgilerinizin emniyette olması çok önemli. Siber güvenliğin dokunmadığı alan yok. Siber güvenliğin olması gereken her alan, 'ülke güvenliği' demektir. O açıdan, savunma sanayii konusunda siber güvenlik olmazsa olmaz. Bundan dolayı bu işin mutfağında çalışmaların yapılması son derece önem taşıyor. Siber Güvenlik Kümelenmesi, Savunma Sanayii Başkanlığımızın himayesinde devam eden bir kümelenme. Şu ana kadar 200'e yakın firma bu kümelenme içinde yer aldı.

Önemli olan siber güvenlik alanında yerli ürünlerin çoğalması, kurumlarımızın ve şirketlerimizin bu anlamda yerli ve güvenilir ürünler kullanıyor olması. Bunun için de yine mutfak seviyesinde çalışmalar gerekiyor. Şu anda İstanbul Teknopark'ta kuluçka merkezindeyiz. Burada çok çeşitli alanlarda kuluçka faaliyetleri olacak, buradan şirketler çıkaracağız. Bunun önemli bir parçası siber güvenlik olacak. Bunun da altyapısını yapmak üzere Siber Güvenlik Teknik Lisesi'ni oluşturmuş durumdayız. Bu lise şu anda gerçekten oldukça yüksek puanlarla öğrenci almaya başladı. Öğrencilerimizi bugün gördük, tanıştık. Son derece meraklı ve hevesliler. Önemli ürünler geliştirmek üzere hazırlıklar içerisindeler. Türkiye'nin geleceğini bu anlamda burada inşa ediyor olacağız. Çünkü geleceğin dünyası siber güvenliğin garanti altına alındığı; gerek saldırı gerek koruma anlamında ülkelerin kendi öz kaynaklarından yetkinlikler geliştirmesi gereken bir alan olacak. Onun da hazırlıklarının şimdiden yapılması gerekiyor. Bu hazırlıkların yapılması için burada da elimizden gelen bütün çabayı göstermeyi planlıyoruz."

"Bize taleplerini iletirlerse memnun oluruz"

Yeni eğitim-öğretim yılı başlarken öğrencilere tavsiyelerde bulunan Demir, gençlere yönelik şu ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı:

"Yapmak azminde olmak gerekiyor. Yapamayacakları şey yok. 'Bunun en iyisini biz yaparız' azminde olmak, büyük hayallere sahip olmak ve bu hayalleri gerçekleştirmek için de var olan güçle çalışmak, çalışmak, çalışmak... İdealist, heyecanlı ve cesur olmak... Öğrencilerden bunları bekliyoruz. Bu anlamda da biz büyüklerin, onlara imkanlar sağlaması gerekiyor. Bu imkanları sağlama yönünde de bize geri bildirimde bulunurlarsa ve taleplerini iletirlerse memnun oluruz."