Salih Çelikyay: NATO, Türkiye'yi bir seçim yapmaya zorlayabilir Salih Çelikyay: NATO, Türkiye'yi bir seçim yapmaya zorlayabilir

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir; Türk savunma sanayinin kalbinin attığı TEKNOFEST 2023'ün son gününde SavunmaTR Yazı işleri Müdürü Şerafettin Bilgiç ve Defence Türk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Mehmet Küçük'ün savunma sanayiinde yaşanan son gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir; tüm Türkiye’nin merakla takip ettiği TEKNOFEST 2023 etkinliğinde SavunmaTR ve Defence Türk'e ANKA-3, ŞİMŞEK-2, CENK, TAYFUN, SİPER, ATAK-2 ve TCG ANADOLU hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

"ANKA-3 kısa süre içerisinde uçacak, ŞİMŞEK-2'nin testleri devam ediyor"

İsmail Demir; kendisine yöneltilen ANKA-3 ve ŞİMŞEK-2 projelerindeki program takvimiyle alakalı şunları söyledi:

“ANKA-3 programı kendi mecra'ında gidiyor ve uçuşunu çok yakın zamanda bekliyoruz. ŞİMŞEK’in çeşitli versiyonlarını yaptık, yapmaya devam edeceğiz. ŞİMŞEK hem vurucu hem vurulan ama birkaç rolü birden üstlenir olacak, değişik menzil ve değişik motorlarda denemelerini yağıyor olacağız. ŞİMŞEK zaten belli denemelerini yaptı, belirli olgunluğa erişti ama birkaç seviye daha başka motor ve güç sistemleriyle veya görev fonksiyonlarının testini de yapmayı bekliyoruz."

CENK füzesi ve TAYFUN yeni modelinden yıl sonuna kadar sürprizler yolda

İsmail Demir; TAYFUN ya da CENK füzesi hakkında yeni sürprizlerin olup olmayacağı yönünde sorulan soruya şu yanıtı verdi:

“Projeler aslında kendi mecra’ında gidiyor yani CENK’in ya da diğer projelerimizin de bu yıl içinde planlamaları var. Ne zaman hazır olursa o zaman devreye girecekler. Projeler kendi mecra’ takvimlerinde gidiyorlar. Elimizden geldiğince hızlandırıyoruz ama onlardaki haberi de duyacaksınız. Bugün ya da yarın olması şart değil ama bu yıl içinde mutlaka hem CENK’ten hem de TAYFUN yeni modelinden haberleri alacaksınız.”

“Testlerimiz sessizce devam ediyor, SİPER belli bir menzile erişti”

Demir; kendisine yöneltilen “2023’ün ilk çeyreğinde SİPER ile ilgili bir müjde gelebileceğinden bahsetmiştiniz? Bu konuda bir gelişme var mı?” sorusuna üzerine yaşanan gelişmeleri şu şekilde aktardı:

“Testlerimiz belli bir menzile erişti. Test aşamalarından bahsediyorsanız, testleri bazen kendi içimizde sessiz götürmeyi tercih ediyoruz. Eriştiğimiz menzil ve irtifalar bizi gayet memnun ediyor. Kendi içimizde müjdeler var. Onları olgunlaştığında açıklamayı tercih ettiğimiz için birazcık frene basarak gidiyoruz.”

"Radarlarımızın da ilerlemesi gayet iyi"

Başkan Demir; radar konusundaki ilerlemeler hakkında da bilgiler verdi:

“Hava savunma sistemi; sadece atacağınız roketlerinize bağımlı değil, komple bir sistem. Erken uyarı radarı, takip radarı, tespit radarı… Bunların hepsi kendi içinde, seviye seviye fonksiyonlar ve onlarsız zaten hava savunmayı gerçekleştiremezsiniz. Radarlarımızın da ilerlemesi gayet iyi. Hava savunma sistemi savunma sanayiindeki bütün unsurların bir araya geldiği bir sistem. O açıdan savunma sanayiimizin o konudaki hareketlenme ve ürünlerde belirli eşikleri atladığını da vurgulamak gerekiyor.”

ATAK-2

İsmail Demir; ATAK-2’de kullanılan yeni nesil teknolojilerin neler olduğunu şu sözlerle anlattı: 

"ATAK-2’nin asıl görevi ağır vurucu güç oluşturmak. Alçak irtifada uçan helikopterlerimizi bir hareket alanına soktuğunuzda üzerindeki koruyucu unsurların olmasını ve de üzerindeki vurucu gücün mümkün olduğunca fazla olmasını beklersiniz. O açıdan buradaki ilk hedeflerden birisi vurucu gücü üzerine koymak, atış yapması ve üzerindeki mühimmatların, atacağı sistemlerin sayısı, ağırlığı ve menzili -asıl önemli olan o-. Burada teknoloji dediğiniz zaman bizim için asıl önemli olan şey vurucu güç. Tabi onun yanında kendi yerine geliştirdiğimiz gerek IR, gerek RF gerek lazer… İstediği sistemlere karşı kendini koruyacak tedbirlerin üzerine entegre edilmiş olması.”

ATAK-2 zorlu testlerden geçecek

İsmail Demir'e "ATAK-2’nin envantere girişi ya da gerekli testlerinin gerçekleşmesi konusundaki proje takviminin nasıl ilerlediği" soruldu. İsmail Demir süre ilişkin şunları paylaştı: 

“Devam eden testler biraz daha uzayacak. Helikopter malum ATAK sınıfı bir helikopter. ATAK sınıfı bir helikopterden beklediğiniz düzgün ve somut bir uçuştan biraz daha öte, bayağı bir çeviklik, hareketlilik ve manevra kabiliyeti ki bu tür ağır sınıf bir helikopter de çok çok dikkatli olmanız, her bir testi, her bir hareketi kendi içerisinde onlarca kez yapmanız lazım. O yüzden çok geniş bir test olacak. Orada da çevikliği öne çıkaracak bir dizi unsur; helikopterimizi zorlayacak diye düşünüyorum."

TCG ANADOLU

İsmail Demir son olarak kendisine sorulan “TCG ANADOLU’nun görev grubunun nasıl planlanmasını bekliyorsunuz? İstif sınıfının mı ön plana çıkmasını yoksa modernize edilen Barbaros sınıfının mı ön plana çıkmasını bekliyorsunuz?” sorusuna karşılık şunları söyledi:

“Bir hava savunma sistemiyle beraber filo olarak seyrini bekliyoruz. Şu anda biz İstif sınıfına hava savunma sistemlerini entegre ediyoruz. Önceliğimiz İstif sınıfı. İstif sınıfının hepsi birden devreye girene kadar da gemi kendi seyrinde diğer gemilerimizden de istifade etmiş olacak.