İsveç, yeni casus gemisini envantere aldı!

İsveç Savunma Malzemesi İdaresi’nin (FMV) yaptığı açıklamaya göre; yeni inşa edilen sinyal istihbaratı gemisi HSwMS Artemis, Savunma Malzemesi İdaresi tarafından 15 Kasım'da Karlskrona'da bulunan donanma üssünde resmi olarak İsveç Kraliyet Donanması’na teslim edildi.

Açıklamada; HSwMS Artemis’in (A 202), 1980'lerin başından beri Donanma’nın hizmetinde olan mevcut SIGINT gemisi HSwMS Orion'un (A 201) yerini alacağı ifade edildi. HSwMS Orion gibi HSwMS Artemis’in de öncelikli olarak Baltık bölgesindeki iletişim trafiğini izlemek ve analiz etmek için kullanılacağı değerlendiriliyor. Özellikle Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başlamasının ardından İsveç, Baltık bölgesinde Rusya’ya karşı sinyal istihbaratı faaliyetlerini arttırmış ve HSwMS Orion’un da bu faaliyetler kapsamında görevler icra ediyordu.

İsveç- artemis

Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı

Savunma Malzemesi İdaresi ile SAAB arasında 2017 yılında HSwMS Artemis’in inşasına yönelik sözleşme imzalanmış olup proje kapsamında gemi gövdesinin Polonya’nın Gdynia kentindeki Nauta Tersanesi’nde inşa edilmesi ve geminin donatımının SAAB tarafından yapılması planlanmıştı.

2018 yılında ilk saç kesimi yapılan gemi 2019 yılında denize indirilmiş ancak Nauta Tersanesi'’nin yaşadığı maddi sorluklar nedeniyle SAAB’a teslimi 2021 yılına ertelenmişti. 2021 yılında Karlskrona’daki SAAB tesislerine ulaşan gemi donatım faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından 2022 yılı Kasım ayında deniz denemelerine başlamış, 27 Nisan 2023 tarihinde geminin Savunma Malzemesi İdaresi’ne resmi olarak devredildiği SAAB tarafından duyurulmuştu.

İsveç- artemis 3

74 metre uzunluktaki ve yaklaşık 2.300 ton ağırlığındaki olan HSwMS Artemis, 61 m uzunluğu ve yaklaşık 1.400 ton deplasmanı olan HSwMS Orion'dan önemli ölçüde daha büyüktür. Selefi HSwMS Orion’a kıyasla geliştirilmiş elektromanyetik uyumluluk özelliklerine, artırılmış operasyonel güvenilirliğe ve gemideki personel için iyileştirilmiş çalışma ve yaşam ortamlarına sahip olduğu ifade edilen HSwMS Artemis’in, Savunma Malzemesi İdaresi’nin yaptığı açıklamaya göre ileride sinyal istihbaratı ekipmanlarının yanı sıra görsel ve elektronik istihbarat toplamak üzere farklı sensörlerle de donatılması planlanıyor.