Siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesi kapsamında kamu kesimi, özel sektör, STK’ler ve akademik camianın bir araya geldiği “Karadeniz Siber Güvenlik Zirvesi”nde önemli adımlara imzalar atıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) iş birliğiyle düzenlenen “Karadeniz Siber Güvenlik Zirvesi” yeni iş birliklerine ev sahipliği yaptı.

Siber Vatan Programı kapsamındaki Karadeniz Siber Güvenlik Zirvesi'nde Türkiye'nin siber güvenlik alanında insan kaynağının geliştirilmesi ve genç istihdamının artırılmasına yönelik Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ve Siber Vatan arasında Yetkinlik Merkezi Protokolleri imzalandı.

İmzalanan Yetkinlik Merkezi Protokolleri ile Türkiye'nin siber güvenlik alanında insan kaynağının geliştirilmesi ve genç istihdamının artırılması hedefleniyor.

"Karadeniz Siber Güvenlik Zirvesi”nin önemine değinen Bartın Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Çelik imzalanan protokole ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Toplum genelinde ve özellikle gençler arasında farkındalık oluşturmayı hedefleyen zirveyi oldukça önemli buluyorum. Siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesi doğrultusunda iş birliği temelinde yapılan çalışmalarla ülkemizde yerli teknolojilerin geliştirilmesi ve kritik altyapılarda kullanımı konusunda kararlı adımlar atmaya devam edilecektir. Bartın Üniversitesi olarak 3 yıldır ‘Siber Vatan Eğitimleri'ne 100'e yakın öğrencimize yeni yetkinlikler kazandırdık. İmzaladığımız iş birliği protokolü içerisinde Üniversitemizde kurulacak ‘Siber Vatan Yetkinlik Merkezi' ile çok daha etkin bir şekilde gençlerimizi siber güvenlik alanına hazırlamaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yoğun ilgi gösterilen "Karadeniz Siber Güvenlik Zirvesi”nde Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ile çok sayıda davetli yer aldı.

STM'den artan siber dolandırıcılığa karşı uyarı STM'den artan siber dolandırıcılığa karşı uyarı