Türkiye'nin çiçeği burnunda savunma ve havacılık firmalarından olan Kıraç Havacılık Teknoloji Savunma A.Ş. kapılarını SavunmaTR ekibine açtı.

Hem sivil alanda hem de askeri alanda birçok insansız sistemi kendi bünyesinde geliştiren Kıraç HTS İşletme Müdürü Ali Namazoğlu SavunmaTR muhabirine özel açıklamalarda bulundu.

Arı Savunma’nın sürü 'drone’ları her türlü formasyonda çalışıyor Arı Savunma’nın sürü 'drone’ları her türlü formasyonda çalışıyor

Kıraç Havacılık Teknoloji Savunma A.Ş. firmasının kuruluş hikayesini anlatan Ali Namazoğlu;

"Kıraç Savunma, 2021 yılının Aralık ayında kuruldu. Daha öncesinde Kıraç Group altında faaliyet gösteriyordu. Kıraç Group, 1982 yılında kurulmuş bir şirket. İlk Emek Elektronik olarak kuruluyor. 1982’de Kıraç Elektrik ve 1986’da Kıraç Metal’in kurulmasıyla şirket büyümeye başlıyor. Daha sonra farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketleri bünyesine eklemesiyle Kıraç Group olarak hayatına devam ediyor. Bizler de hem savunma sanayiine hem de tarım sektörüne faydalı olmak amacıyla 2021 yılının Aralık ayında kurulduk."

"Toragay VTOL İHA'yı, Orman Genel Müdürlüğüne teklif ettik"

Firmalarının önde gelen sistemlerinden biri olan Toragay VTOL İHA'dan bahseden Namazoğlu;

"VTOL, dikey iniş-kalkış yapan bir cihazımız. Normalde yüksek irtifada görev yapan İHA’ların kullanılamadığı durumlarda bulutaltı görev yapan bir İHA’mız. Bu İHA, haritalandırma ve gözetleme faaliyetlerinde kullanılabiliyor. Özellikle geçen sene ülkemizde meydan gelen orman yangınlarında gözetleme faaliyetlerinde kullanılması biz bu İHA’yı Orman Genel Müdürlüğüne de teklif ettik. Hatta bununla beraber, kontrollü yangın çıkarma aparatları geliştirdik. Orman yangınlarında, yangının seyrini değiştirmek için kullanmayı planladığımız bir sistem. Belli bölgelere yangının önünü kesmek veya seyrini değiştirmek için kontrollü olarak İHA ile bırakılabilen ve tamamen ahşaptan olduğu için de çıkardığı yangının sonrasında başka bir yangın çıkarmıcak şekilde düzenlenmiş bir sistem."

"Çobanaldatan Bombaatar İHA'nın uçuş kartı tamamen yerli"

Kıraç HTS tarafından geliştirme çalışmaları halen devam eden ve şu an prototip aşamasındaki Çobanaldatan Bombaatar İHA hakkında bilgi veren Ali Namazoğlu;

"Biz bunu IDEF fuarında da sergiledik. Çobanaldatan Bombaatar İHA’mızın aslında kalan kısımları, çünkü halen prototip aşamasında olan bir sistem. Yanında da entegre ettiğimiz drone mevcut. Bu sistemin özelliği şu; bunun kartını tamamen yerli olarak biz tasarladık. Uçuş kartı bize ait olan bir sistem. Prototip aşamasında olduğu için de şu anda fazla bilgi veremiyoruz. Ama sonrasında test uçuşlarını sonrası detayları bilgileri paylaşacağız."

"Savunma alanında değil, arım alanında hizmet veren bir firmayız"

Kıraç HTS'nin sadece askeri amaçlı değil aynı zamanda tarım alanında faaliyet gösteren bir firma olduğunu söyleyen Kıraç HTS İşletme Müdürü Ali Namazoğlu;

"Başta da belirttiğim gibi, sadece savunma alanında değil, tarım alanında hizmet veren bir firmayız. Bu aşamada, TAGEM’in 17’inci çağrısında İnsansız Hava Araçları ile zirai ilaçlama için bir projeye ortak olduk. Proje’de Türk Hava Kurumu Üniversitesi ile beraber TAGEM’e hizmet etmeye çalışıyoruz. 3 yıllık bir projeden söz ediyoruz. Burada, şu anda mevcut kullanılan drone’ları görüyoruz."