Ege ve Akdeniz'de havalanan Türk SİHA'ları Yunanistan ve GKRY'ye büyük korku vermeye devam ediyor.

GKRY'de Andreas Soutzis isimli bir Rum vatandaşı, KKTC’de bulunan SİHA üslerini ve askeri bölgeleri haritaya işaretlemek ve fotoğraflarını çekmek suretiyle yaptığı casusluktan dolayı gözaltına alındı.

Türk-Rum iki toplumlu barış etkinliklerine katılan Soutzis, 26 Ağustos’ta Karpaz yarımadasında Mehmetçik köyünde bir otelde konaklamasının ardından yakayı ele verdi. Otelden ayrıldıktan sonra geride bıraktığı telsiz otel görevlisi tarafından bulunup polise teslim edildi. Polis tarafından aranmaya başlanan Soutzis, 3 Eylül günü yeniden KKTC'ye girdiği andan itibaren polis tarafından gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Soutzis'in otomobilinde yapılan aramada yeni bir telsiz, çok sayıda fotoğraf, USB bellek, ses kayıt cihazı ve 9 adet KKTC haritası ele geçirildi. Ele geçirilen haritalardan biri oldukça dikkat çekti. Haritada iki askeri bölgenin işaretlenmiş olduğu kaydedildi. İşaretlenen ve fotoğrafı çekilen bölgenin Karpaz yarımadasında Türk SİHA ve İHA'larının bulunduğu Geçitkale askeri üssü olduğu kaydedildi. Polis tarafından sorguya alınan Soutzis, ifadesinde işaretlediği askeri bölgelerin fotoğraflarını çektiğini itiraf etti.

Casusluk suçlamasıyla Gazimağusa'da hâkim karşısına çıkarılan Soutzis'in 5 gün boyunca tutukluluğuna kararı verildi. Soutzis'in avukatlığını yapan Öncel Polili ise Rum medyasına; ele geçirilen telsizlerin   KKTC’de izne tabi olduğunu, Güney Kıbrıs Rum hattının KKTC’de çekmediğini ve müvekkilinin arkadaşlarıyla haberleşmek amacıyla telsiz kullandığını ifade etti.

“Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor “Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor

Yaşanan olay üzerine Rum Dışişleri Bakanlığı'ndan da açıklama gecikmedi. Rum Dışişleri Bakanlığı; devreye girerek BM’den Soutzis’in serbest bırakılmasını talep etti. BM sözcüsü Aleem Siddique ise Rum ve Türk taraflarıyla konuyla ilgili temasta olduklarını açıkladı.