Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde yaşayan Burak Erkanlı, Kocaeli Belediyesi Bilim Merkezi'nde öğrendiği kodlama eğitimi ile babasının 2003 model otomobilini akıllı arabaya çevirdi. Erkanlı, cep telefonundan verdiği sesli komutlarla aracının camlarını silmesinden farlarının açıp kapatmaya kadar aracın donanımsal birçok özelliğini aktif hale getirebiliyor.

"Acaba başarabilir miyim?"

Kocaeli Belediyesi Bilim Merkezi'nde kodlama eğitim aldığını ifade eden Burak Erkanlı, izlediği videolardan ilham alarak bu yazılımı geliştirdiğini SavunmaTR'ye anlattı.

“Arabayı sesli komutla çalıştırma fikrine ufak adımlarla başlamaya karar verdim. Bu yolculuğa Kocaeli Bilim Merkezi'nde 2 aylık kısa bir süre eğitim alarak başlayıp geri kalanını derslerimden arta kalan vakitlerde bu sisteme yönelik videolar izleyerek geliştirdim. Sonra bunlarla yetinmeyerek, kendime bir soru sordum; Acaba başarabilir miyim? Bu düşüncelerin ardından cesaretimi güvenimi toplayıp böyle bir sistem geliştirmek için kollarımı sıvadım.“

"Yeteneklerimin üzerine gitmeyi tercih ettim"

Yeteneklerini köreltmek istemediğini belirten başarılı lise öğrencisi Burak Erkanlı, sözlerine sistemi nasıl yapmaya başladığını anlatarak devam etti:

"Kodlama sistemlerine küçüklüğümden beri heves duyuyordum. Bu tür sistemlere karşı bir yeteneğimin olduğunu fark ettim ve bu yeteneklerimi köreltmek istemedim. Yeteneklerimin üzerine giderek ben bu işi başaracağım diyerek araştırmalara başladım. İlk olarak evde kodlama ile ilgili olan sistemi bilgisayarıma kurup gerekli olan malzemeleri temin ederek işe başladım. Kodlamadan sonra sıra en alıcı yere gelmişti; Arabama kablo tesisatı çekip ardından cihaz için arabada bir yer belirleyip kablo bağlantılarını bitirdim. Sonunda hayal ettiğim bir şeyi başardım. Şu an aracın farlarını, camlarını, sileceklerini, bagajını, kapı kilitlerini ve dörtlü flaşörlerini kontrol edebiliyorum. Pandemi sürecinin bana kattığı olumlu yönlerden biride yeteneklerimi ortaya çıkarmam oldu. Projemi geliştirmek için üzerinde çalışmalara devam ediyorum."

"Uzun yolculuğumun ilk adımları"

Geliştirdiği projenin ardından önünde daha uzun yollar olduğunu belirten Burak Erkanlı sözlerini şöyle sonlandırdı:

Arı Savunma’nın sürü 'drone’ları her türlü formasyonda çalışıyor Arı Savunma’nın sürü 'drone’ları her türlü formasyonda çalışıyor

"Bu proje önümdeki uzun yolculuğumun ilk adımları, önümde uzun bir süreç ve başarmam gereken hedeflerim var. Benim gibi böyle projeler üzerinde çalışan gençlerin görülmesini, destek sağlanmasını ve elimizden tutulmasını istiyorum. Bu süreci pandemi döneminde evde tek başıma ve kendi imkanlarımla başardım. Bana desteklerini esirgemeyip bu süreçte yanımda olan aileme teşekkür ediyorum." ifadeleriyle açıklamalarını sonlandırdı.