banner23

banner24

"Mektuba bile para öderken, WhatsApp'a neden ödemiyoruz?"

Sosyal Medya Araştırmacısı Ümit Sanlav, WhatsApp'ın yeni sözleşmesi hakkında oluşan kafalardaki bütün soru işaretlerini SavunmaTR Instagram hesabında cevapladı.

12 Ocak 2021, 16:45
"Mektuba bile para öderken, WhatsApp'a neden ödemiyoruz?"

Sosyal Medya Araştırmacısı Ümit Sanlav, WhatsApp’ın kullanıcılarına sunduğu gizlilik sözleşmesinin detaylarını SavunmaTR’nin Instagram hesabında yapılan canlı yayında anlattı.

"WhatsApp verilerimizi zaten kullanıyor, şimdi hukuki zeminini hazırlıyor"

SavunmaTR’nin Instagram hesabı üzerinden özel açıklamalar yapan Sanlav, 8 Şubat’a kadar WhatsApp kullanıcılara gelecek sözleşmenin detaylarını aktardı.

"WhatsApp’ta erişimine açık olan veriler Facebook’ta da açık olacak. Lakin; bu durum daha önce de vardı. Şunun altını çizmek istiyorum biz zaten verileri verdik. WhatsApp bunun sadece hukuki zeminini hazırlanıyor. Bu sözleşme ile WhatsApp’a vereceğimiz veriler şunlar; Hesap bilgilerimiz, mesajlarımız, bağlantılarımız, durum bilgilerimiz, işlem ve ödeme verilerimiz, müşteri desteği ve diğer iletişimler, kullanım ve kayıt bilgilerimiz, konum, çerezler bunlar bizimle WhatsApp arasındaki iletişim bilgilerimiz. Bir de 3. Taraf bilgileri var. Bu başkalarının sizin hakkınızdaki bilgilere erişimidir. Kullanıcı şikayetleri, WhatsApp’taki işletmeler, diğer hizmet sağlayıcıları, 3. Taraf hizmet sağlayıcıları, büyük veri kullanımı, diğer yan hizmetler, emniyet ve güvenlik bilgileri, Facebook şirketleri hakkındaki iletişimler, kurumsal etkileşimler, bunlar aslında yeni bir şey değil. Bu bilgiler zaten sosyal medya mecraların hizmetinde sadece bu durum hukuki bir zemine dayandırılmak isteniyor."

"Dünyanın en değerli madeni veridir"

Sosyal Medya Araştırmacısı Sanlav, dev teknoloji şirketleri sahiplerinin gerçek yüzlerini de SavunmaTR okuyucuları ile paylaştı.

"Dünyanın en zengin kişileri büyük teknoloji şirketleri sahipleridir. Yaptıkları işin altyapısında veri madenciliği vardır. Bugün dünyanın en değerli madeni veridir. En değerli madenciliği de veri madenciliğidir. Facebook 2012 yılında 1 Milyar dolara Instagram’ı satın aldı. 2014 yılında da 19 Milyar dolara WhatsApp’ı satın aldı. Peki neden satın aldı? Günümüzde kullandığımız en ilkel iletişim yolu mektup göndermekdir. Mektubu bile gönderirken ücret öderken, Facebook ve WhatsApp neden bedava? Yeni Medyada sesimi, görüntümü ve kendimi veri olarak iletiyorum. Sizin ücret ödemediğiniz bir yer varsa unutmayın ödeme bizatihi siz olursunuz. Çünkü birileri bizim her türlü verilerimize sahip olmak istiyor."

"Mahrem bilgilerimizi telefonda barındırmamalıyız"

Amazon ve WhatsApp’ın kurucu Jeff Bezos’un 2020 yılında bir mesajla hacklendiğini hatırlatan Sosyal Medya Araştırmacısı Ümit Sanlav, telefonlarımızın içindeki verilerin önemine değindi.

"Telefonumuzda mahrem bilgilerimizi, hesap bilgilerimizi, mahrem fotoğraflarımızı saklamamamız lazım. Bunların yanı sıra telefonumuzda T.C. kimlik numaramızı gösterecek belgeleri telefonda barındırmamamız lazım. Banka kartı ve kredi kartı fotoğraflarımızı da barındırmamamız gerektiğini vurgulamak isterim. İşin özeti; telefonumuzda kimin gezindiğini bilmiyoruz. Amazon ve WhatsApp’ın kurucu Jeff Bezos’un bile telefonu bir WhatsApp mesajı ile hacklendi. Günümüz dünyasında da telefonumuzun içinde kimin olduğunu aklımızdan hiçbir zaman çıkarmamamız lazım."

"Yerli ve milli uygulamaları öneriyorum"

Elon Musk'ın önerdiği Signal programı yerine milli ve yerli programların kullanılmasının daha doğru olacağını vurgulayan Sanlav, kendisinin de WhatsApp'ı sileceğini açıkladı.

"Ben kullanıcıların BiP uygulamasını kullanmasını öneriyorum. Elon Musk, Signal’i bize önerdi ama biliyoruz ki Elon Musk durduk yere bize Signal’i önermez. BiP’in yüzde yüz yerli ve milli olması nedeniyle ben şahsen BiP’i öneriyorum. Bende WhatsApp’ı silip, BiP’i indirip, BiP’i kullanmaya başlayacağım."