SavunmaTR'nin sorularını yanıtlayan MPG Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Nasuh Boyacıoğlu, MK4 (Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı) aracına ilişkin bilgileri paylaştı.

"Ürünümüz, bütün sınırlarda ve üs bölgelerinde bilfiil kullanılan bir araçtır"

M4K'nın 2020'den beri envanterde olduğunu söyleyen Boyacıoğlu, “Ürünümüz, ‘Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı’ kısaltması MKKK oluyor 4 tane K harfi... Bu ürünümüzden 29 adet Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim etti. Ürünümüz şu an bilfiil çalıştırılıyor. 2020 yılından beri envanterde yer alıyor diyebiliriz. Bu aracımız, Seviye 3 mayın ve balistik korumalıdır. Aracımızda SARP 7.62 otomatik silah sistemi bulunmaktadır. Bunun dışında yangın söndürme, KBRN gibi ilave koruma sistemleri mevcuttur. 8x8 Tatra aracın üzerindedir. Bu araç, 7 metrede 25 ton kaldırma kapasitesine sahip. Asıl görevi, hasara uğrayan, kırıma uğrayan KİRPİ’lerin kaldırılması ve kurtarılmasını sağlamaktır. O amaçla kullanılıyor şu an. Ürünümüz, bütün sınırlarda ve üs bölgelerinde bilfiil kullanılan bir araçtır.” şeklinde konuştu.

"Yeni siparişler 2023 yılında teslim edilecek"

Yeni alınan siparişlere ilişkin bilgi veren Boyacıoğlu, “29 adetlik teslim ettiğimiz siparişten sonra, 33 adetlik yeni bir sipariş aldık. Bu konuda kontratlar imzalandı. Nasip olursa, 2023 yılında da onların teslimatı yapılacak. Yine aynı görev profiline sahip olacak. Sadece, şartnamelerde koruma düzeyi, Seviye 2 olarak belirlendi. Onun haricinde, tüm aksamı, kaldırma kapasiteleri ve kullanılan ekipmanlar birebir aynı olacak.” ifadelerini kullandı.

Kosova’da neler yaşanıyor? Kosova’da neler yaşanıyor?

Araçtaki KBRN sisteminin işleyişinden bahseden MPG Genel Müdür Yardımcısı, “Aracımızda bulunan KBRN sisteminin işleyişi şöyle açıklanabilir: Kimyasal korumalarda özel maskeler vardır. Kimyasal bir saldırı olması durumunda o maskelerin içerideki personel tarafından kullanılması ve araçta bulunan ‘Koruma Modu’ sistemini açıp, KBRN’yi aktif hale getirmesi sonucunda çalışıyor. Çok üstün, özel bir koruma olarak tanımlanabilir. Keza yangın söndürme sistemi de üstün niteliklere sahip koruma sağlıyor. Aracın tekerlerinde, kabinlerinde ve iç bölümlerinde algılayıcılar bulunmaktadır. Bu algılayıcılar olası bir yangını algıladığı zaman bir anda tüpleri patlatıp, yangını söndürmeye çalışıyor.” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.