Her geçen gün dijitalleşmesini arttıran Neova Sigorta, online ihale platformuyla ilgi görmeye devam ediyor. Neova Sigorta Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü Altyapı ve Güvenlik Mdr. Yrd. Barış Aluk, online ihalenin ve Neova Sigorta'nın dijitalleşme adımlarını SavunmaTR mikrofonlarına aktardı.

"Her şeyimizi dijitalleştirmeye çalışıyoruz"

Neova Sigorta Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü Altyapı ve Güvenlik Mdr. Yrd. Barış Aluk, son dönemde parmakla işaret edilir seviyede öne çıkan online araç satış ihale platformunun, kullanıcı ve şirket açısından faydalarını dile getirdi.

"Neova Sigorta, en başından beri geleceğin sigortacılığı sloganıyla işe başlamış bir şirket. Bu yüzden her şeyimizi dijitalleştirmeye çalışıyoruz. Kullanıcılarımıza daha hızlı bir hizmet vermeyi hedefliyoruz bu online işlerimizi artırarak. Daha hızlı, daha güvenilir, daha şeffaf işleri amaçladığımız için bu süreçleri geliştiriyoruz. Bizim artılarımız bunlar. Üyelik kısıtlamalarımız yok. Üyelik alındıktan sonra bir kredi sistemi var. Verilen her teklifte şirketin belirlemiş olduğu kredi miktarı düşüyor. İhaleye girmek ücretli bu anlamda. Yoksa başka bir kıstasımız yok. Üyelik kapalı üyelik modunda çalışıyor yani herkes üye olabilir ama hasar departmanının onayından sonra üyeliği aktif hale gelebiliyor. Burada bir kıstasımız var ihalelerde tabiri caizse fesat karıştıran biri tespit edilirse ya da işte aracın fiyatını anlamsız şekilde yükselten ve daha sonra aracı almayan bir müşteriyle ya da bir üyeyle karşılaşılırsa üyeliğine blokaj konuluyor. Bir ay bir bloke süresi var. Eğer üye hata yaptığını kabul eder ve bize talep ederse ve onun da belli bir kredi cezası var. Bu cezayı öderse blokajı kaldırılabiliyor. Bir ay sonra otomatik olarak kalkıyor. Eğer aynı fiili tekrar işlerse bu sefer üyeliği tamamen sonlandırılıyor. Üyeliği tamamen sonlandırılan üyeye tekrar üyelik hakkı verilmiyor."

"Dijitalleşme sayesinde hedef şirketin beklediğinden daha fazla bir şekilde arttı"

Neova Sigorta'nın teknoloji ve dijitalleşme hedeflerini aktaran Aluk, dijitalleşmenin az personelle daha çok iş getirdiğini ifade etti.

"Özellikle teknoloji kullanımı ve dijitalleşme daha az personelle daha çok iş yapmak. Amaçlar bunlar. Daha kolay hale getirdi bütün işlerimizi. İş birimlerimizdeki personel sayımızı ciddi oranda azalttı, artı müşteriye olan erişimi ve etkileşimi de daha hızlı ve daha aktif hale getirdi. Proaktif çözümler üretebiliyoruz. Sovtaj oranı dediğimiz, hani hasardan dönüş kazancı artırmaktı ki bu hedef şirketin beklediğinden çok daha fazla bir şekilde arttı. Üyelik gelirleri olsun, satılan araçların geri dönüşleri beklenenden çok daha fazla kazanç getirmeye başladı. Hatta biz şunu görüyoruz başka sigorta şirketleri de bize benzer uygulamalar yapmaya başladığını en azından online ihale olmasa da araçlarını bir web sitede sergilemeye başladıklarını gördük."

Kaan Elbir: Yabancı düşmanlığı Avrupa’da Türk düşmanlığı şeklinde tezahür ediyor Kaan Elbir: Yabancı düşmanlığı Avrupa’da Türk düşmanlığı şeklinde tezahür ediyor

"Başka alanlardaki işlerimizi de dijitale taşımak gibi bir hedefimiz var"

Online ihale platformunun kullanıcı sayısını da açıklayan Barış Aluk, ayrıca Neova Sigorta'nın dijitalleştirme departmanının da aktif hale geldiğini söyledi.

"Şu anda aktif kullanıcı 10.000+ diyebiliriz ve her geçen gün de artıyor yani hatta zaman zaman iş birimimiz kullanıcı alımını durdurduğu vakitler dahi oluyor. Şu anda şirketimizde son 2 yıl önceden kurulan bir dijitalleştirme departmanı da aktif hale geldi. Bundan sonraki çalışmalarda başka alanlardaki işlerimizi de dijitale taşımak gibi bir hedefimiz var. Bu dijitalleşmenin getirdiği de özellikle IT tarafında bir güvenlik ihtiyacını artırıyor. Burada da biraz daha ileri gidebilirsek biz hedeflerimize ulaşmış olacağız."