Haberleşme sistemlerinden anten tasarımlarına, KA bantlardan İHA’lara kadar pek çok çalışmanın içinde bulunan NETA, hem sivil hem de askeri sanayiye hizmet veriyor.

NETA Anten ve RF Tasarım Yöneticisi Mehmet Akif Tulum, NETA’nın hayata geçirmiş olduğu özgün çözümleri SavunmaTR mikrofonlarına anlattı.

“Bayraktar TB2 ve AKINCI’da sistemlerimiz kullanılıyor”

BAYKAR ile olan partnerliklerinden bahseden NETA Anten ve RF Tasarım Yöneticisi Mehmet Akif Tulum, “NETA Elektronik yaklaşık 34 senelik bir firma. Genel olarak anten tasarımı gerçekleştiren bir firma, haberleşme üzerine çalışan bir firma. Son yaklaşık 6-7 senedir de savunma sanayii ürünlerimiz gün geçtikçe artmakta. Yaklaşık şu anda 50’ye yakın savunma sanayii ürünümüz var. Bunların en önemli kalemlerinden bir tanesi 'Data Link Antenleri'. Bu, yer takip, yerde bulunan İHA’ların yerde bulundurduğu haberleşme anteni. C bantta çalışıyor. Bu antenimiz BAYKAR’da TB2 ve AKINCI için üretiliyor. Seri olarak teslim edildi. Yaklaşık 150’ye yakın Data Link Anteni teslim ettik C bandında.” ifadelerini kullandı.

“Ürünlerimiz tamamen yerli”

Özellikle AKINCI’da kullanılan yeni nesil antenlerin özelliklerini anlatan Mehmet Akif Tulum, “Bayraktar TB2 ve AKINCI özelinde, ikisinde de kullanılmakta. Bunun hava tarafındaki C banttaki antenlerini de üretiyoruz. Onun haricinde bu sistemin benzerinin KU bant versiyonu da var. KU bant anteni de yine seri olarak AKINCI üzerinde tedarikini sağlıyoruz. Bunlar tamamen yerli ürünler. Tüm sistemlerini yerli olarak üretiyoruz. Aynı zamanda hava tarafında da KU bantta çalışan, yönlü bir antenimiz var. Bu anten, direkt AKINCI’nın arka tarafında bulunan ‘Damla’ dediğimiz bir radomun içinde bulunan anten sistemi. Air bondatining anten sistemi diye geçiyor. Bunu tamamen AKINCI için özelinde tasarladık. Oradaki boyutlar özelinde tasarlamış olduk. Yaklaşık 23 devir kazancı var. KU bant yer ve hava sistemleriyle beraber 300 kilometre menzilde 30 megabit data rate hızına ulaşabiliyor. Muadillerine nazaran daha yüksek kazançlı ve daha verimli çalışıyor. Bunu da tamamen yerli ve milli olarak gerçekleştirdik.” dedi.

İstanbul Savunma Sistemleri, Orta Sınıf İKA geliştiriyor İstanbul Savunma Sistemleri, Orta Sınıf İKA geliştiriyor

“Jandarma’nın ve TÜRKSAT’ın standlarında ürün sergiliyoruz”

TÜRKSAT’ın standartlarına uygun olarak üretilen antenlerden bahseden Tulum, “KA bant ile çalışan uydu anteni, Man Pack diye tabir ettiğimiz bir anten, taşınabilir bir anten. Biz bunu aynı zamanda Jandarma ve TÜRKSAT için ürettik. Şu an Jandarma’nın ve TÜRKSAT’ın standlarında bu ürün sergilenmekte. Bizim ürünümüz. Bunu da tamamen yerli olarak, tüm anten kontrol ünitesi, modem ünitesi ve batarya ile beraber net olarak tüm tasarımını kendimiz yaptık. 15 kilo ağırlığında.

Kendisi de ağır ama bu sistem genelde hafif olduğu için toplamda ağırlığı modem artı kontrol ünitesiyle beraber 15 kilonun altında. Dediğim gibi bunlar Jandarma ve TÜRKSAT’a teslim ediliyor. Seri olarak üretilme aşamasına geldi. Şu anda dediğim gibi Jandarma’nın ve TÜRKSAT’ın standında şu an sergileniyor.

Kontrol ünitesi ve modem entegre bir şekilde bir kutunun içine yerleştirdik. Burada yine telefondan da bu sistemi kontrol edebilme imkanı sağlayabiliriz. Telefon uygulamaları sayesinde. IOS ve Android destekleyen uygulamalarda mevcut telefon tarafında. Oradan da yine kontrolü sağlanabilir.” diye konuştu.

“Tüm platformlarda kullanılabilecek Omni antenlerimiz mevcut”

Farklı çalışma alanlarından ve firmanın ilerleyen süreçteki hedeflerinden bahseden NETA Elektronik Anten ve RF Tasarım Yöneticisi Mehmet Akif Tulum son olarak, “Konformal antenlerimiz de var. Bunlar mühimmat tarafında kullanılan antenler. Tamamen yerli olarak ürettiğimiz ürünler. Bunların en önemli özelliklerinden bir tanesi, yüksek sıcaklıkta çalışabiliyor olması. 600 derecede ‘continuous’ operasyonel olarak çalışabilme özelliğine sahip. Bununla beraber, GPS antenleri, uçuş sonlandırma tip antenler. Bunları konformal olarak mühimmatın çapına göre konforme edip tasarlayıp üretiyoruz. Aynı zamanda, LNA tasarımları. Bunun haricinde yine AKINCI’da, Bayraktar TB’de ve tüm platformlarda kullanılabilecek Omni antenlerimiz de mevcut. UHF bandında KU bandına kadar tüm tiplerde yönlü ve yönsüz antenler tasarlıyoruz.

NETA Elektronik yaklaşık 25 ülkeye ihracat gerçekleştiren bir firma. Askeri tarafta da önümüzdeki 2 ay içerisinde ABD’de gerçekleştirilecek Telemetri Fuarına da katılıyoruz. İhracatı sürekli kendi bünyesinde yapmak isteyen bir firma. Bu kapsamda, ürünlerimizin hepsini Telemetri Fuarı’na da götürüp orda da peyderpey artık sergileyip ihracatını sağlayacağız.” dedi.