Netflix’te yayın hayatına başlayan ve ilk sezonu yayınlanan Yakamoz S-245 dizisi, konusu ve bir denizaltının içinde geçmesi nedeniyle seyircilerin büyük ilgisini topladı.

Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Özge Özpirinçi’nin oynadığı dizi, Deniz Kuvvetleri’ne ait Yakamoz S-245 denizaltısında geçiyor.

Yani bir Ay Sınıfı Denizaltısında geçen bu dizinin konu edindiği Ay Sınıfı Denizaltılar nelerdir, biraz da onları inceleyelim.

''Amacımız Rusya'yı Orta Doğu'dan ve BAE'den uzak tutmak'' ''Amacımız Rusya'yı Orta Doğu'dan ve BAE'den uzak tutmak''

AY Sınıfı denizaltılar nasıl Türk Deniz Kuvvetleri’ne geldi? Modernizasyonunda neler yapıldı?

Türk Deniz Kuvvetleri envanterine 1974’te girmeye başlayan AY Sınıfı, aynı zamanda yerli gemi inşası açısından da öneme sahip. Arka arkaya alınan Alman Kiel tarafından yapımı tamamlanan 3 denizaltıdan sonra (Atılay, Saldıray ve Batıray) İzmit Gölcük’te bulunan Tersane Komutanlığı, 1978, 1983 ve 1988’de üç adet AY Sınıfı Denizaltıyı (Yıldıray, Doğanay, Dolunay) inşa ederek teslim etti.

Modernizasyon sürecinde STM’nin yaptıkları

Proje kapsamında TCG DOĞANAY (S-351) ve TCG DOLUNAY (S-352) denizaltılarının Elektronik Destek, Hücum ve Seyir Periskopları ve Atalet Seyir Sistemleri modernizasyonu başarıyla tamamlandı.

Sonrasında ise STM, 4 adet Preveze Sınıfı Denizaltının modernizasyonunda “Lider yüklenici” sistem tedarik ve platform entegrasyonu sorumlusu olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

STM, Türkiye’nin Milli Denizaltı Projesinin hayata geçirilmesinde önemli bir aşama olacak Havadan Bağımsız Tahrik Sistemli (Reis Sınıfı) Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında da kritik görevlere sahip.

Bu kapsamda, dünyada sayılı ülkelerin üretimini yapabildiği, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısım Section 50’yi, 2021 yılında ilk kez Türkiye’de üreten STM, tarihi bir başarıya imza attı.

Ay Sınıfı Denizaltılar’ın tarihçesi

Türk Deniz Kuvvetleri’nde 6 adet Ay Sınıfı Denizaltı bulunmaktadır. İlk 3 denizaltı sırayla Atılay, Saldıray ve Batıray’dır. Sırayla 1974, 1975 ve 1977’de donanmaya katılmışlardır.

Bu denizaltılar Alman Kiel tersanelerinde üretilmiştir. Diğer üç denizaltı sırayla Yıldıray, Doğanay ve Dolunay‘dır. Sırayla 1979, 1983 ve 1988’de donanmaya katılmışlardır. Bu denizaltılar İzmit Gölcük Tersanesi’nde yerli katkı payı ile üretilmişlerdir.

Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait 2 adet AY Sınıfı Denizaltının Modernizasyonu Projesi sürecinde TCG DOĞANAY (S-351) ve TCG DOLUNAY (S-352) denizaltılarının Elektronik Destek, Hücum ve Seyir Periskopları ve Atalet Seyir Sistemleri modernizasyonları STM tarafından başarıyla tamamlanmıştır.

Ay Sınıfı Denizaltılar şunlardır:

  • S-347 TCG-ATILAY
  • S-348 TCG-SALDIRAY
  • S-349 TCG-BATIRAY
  • S-350 TCG-YILDIRAY
  • S-351 TCG-DOĞANAY
  • S-352 TCG-DOLUNAY