Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen zırhlı araçlar, Avrupa'daki varlığını güçlendiriyor.

Türkiye’nin öncü kara sistemleri üreticilerinden Otokar,  Estonya Savunma Bakanlığı'nın başlattığı ihale kapsamında 130 adet ARMA 6x6 Zırhlı Personel Taşıyıcı satışı için yaklaşık 130 milyon avroluk bir sözleşme imzaladı.

Siparişe ilişkin anlaşma, 18 Ekim tarihinde Estonya Savunma Yatırımları Merkezi (ECDI) Genel Müdürü Magnus Valdemar Saar ve Otokar Askeri Araçlar Genel Müdür Yardımcısı Sedef Vehbi tarafından Estonya’da imzalandı.

F8uoxsyWoAAMNRy

Araçlarla birlikte bakım ekipmanları ve eğitim hizmetlerini de kapsayan sözleşmeye göre, teslimatların 2024 yılı ikinci yarısında başlaması 2025 yılında tamamlanması planlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur’un katılımlarıyla düzenlenen imza töreninde, iki ülke bakanı arasında imzalanan İyi Niyet Mektubu’nun (LOI) ardından, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve ECDI Genel Müdürü Magnus Valdemar Saar arasında iki ülkenin savunma sanayiindeki iş birliğine ilişkin bir protokol imzalandı.

Uluslararası rakiplerini geride bıraktı

Estonya Silahlı Kuvvetleri (EDF), satın alma kararı öncesinde uluslararası çapta kendini kanıtlamış olan  adayları hem ticari hem de teknik açıdan çok kapsamlı bir değerlendirmeye tabii tuttu. ARMA 6x6 üstün teknik özellikleriyle global rakipleri arasından sıyrılarak, tercih edilen araç oldu.

Otokar’ın savunma sanayii alanında küresel bir oyuncu olduğunu belirten Otokar Genel Müdür Yardımcısı Sedef Vehbi, “Estonya Silahlı Kuvvetlerine ARMA 6x6 araçlarımızla hizmet edecek olmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye'nin öncü kara sistemleri üreticisi Otokar’ın 33 bine yakın askeri aracı 5 kıtada 40’tan fazla dost ve müttefik ülkede görev yapmaya devam ediyor. Global ölçekteki bilgi birikimimiz, mühendislik başarımız, Ar-Ge ve teknoloji kabiliyetimiz ile kullanıcılarımıza en iyi ürün ve hizmetleri sunmak için çalışıyoruz” dedi.

Otokar’ın halihazırda NATO ve Birleşmiş Milletler’in kara sistemleri tedarikçilerinden biri olduğuna dikkat çeken Vehbi; “Estonya ile imzaladığımız bu anlaşma, ARMA çok tekerlekli zırhlı muharebe aracı ailemiz için bir mihenk taşı niteliğinde. Dünyanın farklı coğrafyalarında ve iklim koşullarında kendini kanıtlamış olan ARMA 6x6, ikinci kez bir NATO üyesi ülke envanterinde yer alacak. Aracımız ARMA 6x6’nın Estonya Silahlı Kuvvetleri’nin zorlu değerlendirmesinde uluslararası rakiplerini geride bırakarak seçilmesinden gurur duyuyoruz. Bu anlaşmayı Estonya Silahlı Kuvvetleri ve Otokar arasında uzun soluklu bir işbirliğinin başlangıcı olarak değerlendiriyoruz” açıklamasını yaptı.

arma-6x6-img-6678-takvim-20-1920-730_1

Yeni Nesil Modüler Tekerlekli Zırhlı Araç: ARMA 6x6

ARMA zorlu arazi koşullarında etkinliğini arttıran yüksek hareket kabiliyeti ve uzun mesafe yol koşullarında sürati ile her türlü iklim şartında görev yapmaya hazır, ordumuzun gücüne güç katacak modüler bir platform.

Yüksek seviyede balistik ve mayın koruma sağlayan zırhlı monokok gövde yapısı ile ARMA, modern muharebe sahasında ve barış gücü operasyonlarında orduların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan özel bir tasarıma sahip.

Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği

arma-6x6-tekerlekli-zirhli-arac-1-500-300

Patlak gider lastikleri, merkezi lastik şişirme sistemi (CTIS) ve ABS fren sistemi ile zenginleştirilmiş bağımsızhidro-pnömatik süspansiyonu, ARMA’ya zorlu arazi koşullarında üstün hareket kabiliyeti kazandırırken, personele de yüksek seviyede güvenlik ve konfor sunuyor.

ARMA modern muharebe sahasında ve barış gücü operasyonlarında kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan özel bir tasarıma sahip. ARMA 6x6, zırhlı personel taşıyıcı, zırhlı muharebe aracı, KBRN keşif aracı, radar aracı, sürücü eğitim aracı, yaralı tahliye aracı, EYP imha aracı, komuta kontrol aracı gibi farklı görevlere uygun modüler bir araç olarak müşterilerine sunuluyor.