banner23

banner24

Özbarlı: ALKAR Projesi’nin sonuna geldik

Alpera Savunma Genel Müdürü Deniz Özbarlı, Urban Mobility Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Özbarlı, Urban Mobility'nin insanların şehir içerisindeki ulaşım aksaklıklarını giderebileceklerini söyledi.

10 Kasım 2020, 10:44
Özbarlı: ALKAR Projesi’nin sonuna geldik

Türkiye, savunma sanayii alanında her geçen gün çıtasını yukarıya çekerken savunma sanayii şirketleri de başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor. ALKAR Projesi ile savunma sanayii alanında dikkatleri üzerine çeken Alpera Savunma şirketinin Genel Müdürü Deniz Özbarlı SavunmaTR'ye özel açıklamalarda bulundu.

ALKAR Projesi hakkında SavunmaTR mikrofonlarına önemli açıklamalarda bulunan Özbarlı, ALKAR Projesi'nin sonuna gelindiğini ve Urban Mobility’nin de geleceğin ulaşımında büyük pay sahibi olacağını belirtti. Alpera Savunma şirketinin 2017 yılında Teknopark İstanbul Kuluçka alanında kurulduğunu ifade eden Özbarlı; "İlk çalışmalarımıza 3 yıl önce kuluçkada başladık. Temel olarak insansız kara araçlarına odaklanmış bir şirket olarak yolumuza devam ediyoruz. Şirketimizde yaklaşık olarak 12 ile 15 arasında personel barındırıyoruz. Bu personellerimiz teknik manada insansız kara araçları konusunda faaliyet göstermiş kişiler." ifadelerini kullandı.

"Urban Mobility insanların şehir içerisindeki ulaşım aksaklıklarını giderebilecek"

Çalışma alanlarından ve Urban Mobility Projesi'nin ulaşıma katkılarını anlatan Alpera Savunma Genel Müdürü Deniz Özbarlı, Urban Mobility'nin ulaşıma ucuzluğu ve kolaylığı getiren bir çalışma olduğunun altını çizdi.

"Alpera Savunma Sistemleri, iki kişilik şehir araçları projesiyle Teknopark’a davet aldı ve zamanla bu çalışmamız savunma sanayiine evrilerek devam etti. Aslında buraya esas geliş amacımız Urban Mobility oldu.. Halen aynı şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Urban Mobility konseptinde insanların şehir içerisindeki ulaşım aksaklıklarını giderebilecek, temel anlamda işleri kolaylaştırabilecek, basitleştirecek ve ucuzlaştıracak bir ulaşım çözümünün hayata geçirilmesiydi. Urban Mobility, bütün dünya tarafından kabul edilen ve üzerine yoğun bir şekilde çalışılan bir alan. Genel olarak daha küçük ölçekli araçlarla şehir içerisindeki insanların a noktasından b noktasına gidişlerini kolaylaştırmaya yönelik ya da transferler yoluyla ucuzlaştırabilen, insanların hayatına değer katan bir çalışma modelidir."

"Sessiz, elektrikli bir altyapısı bulunan 4 tekerlekli bir platformdur"

ALKAR Projesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a takdim edilmiş bir proje olduğunu söyleyen Özbarlı, ALKAR Projesi'nin temel problemlere odaklanmış bir proje olduğunu vurguladı.

"ALKAR Projesi bizim Teknopark’a kabul edilmemizden sonra başladı ve Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürüyen bir danışmanlık çalışmasının aslında bizim tarafımızdan bir çıktısının ortaya çıkmasıyla atılmış bir proje. Geçmiş dönemlerde Güneydoğu’da yaşadığımız hendek olaylarında hem terörle mücadele hem özel harekat hem özel kuvvetlerin yaşadığı bazı sıkıntıların ortadan kaldırılmasına yönelik, personelimizin zaiyatının minimuma indirilmesi, etkin çatışma alanlarına girebilecek görev araçlarının bulunamaması gibi temel problemlerin üzerine odaklanmış bir projedir ALKAR. Temel olarak ATV’nin biraz daha üstü bir boyuta sahip olan, şehir içerisinde manevra kabiliyeti yüksek, belirli alanlara rahatlıkla girip çıkabilen, üzerinde belirli bir ateş gücü ve değişik sensörlerin barındırılabildiği; buna siz isterseniz kamera sistemlerini dahil edebilirsiniz, isterseniz jammerları dahil edebilirsiniz, aklınıza gelebilecek bütün yükleri bu araca dahil edebilirsiniz. Tam olarak ifade etmek gerekirse ALKAR R4, birçok faydalı yükün rahatlıkla çatışma bölgelerine girip çıkmalarını sağlayabilecek. Oldukça sessiz, elektrikli bir altyapısı bulunan 4 tekerlekli bir platformdur. Yaklaşık 3 yılın sonunda geliştirme sürecinin sonuna geldik. Yılbaşında Cumhurbaşkanımız Teknopark’a geldiğinde Cumhurbaşkanımıza da takdim edilecek."

"Pandemi sürecini gayet iyi geçirdik"
Kovid-19 sürecinin 2020 yılının başında artacağını anladıklarını söyleyen Deniz Özbarlı; "Geçmişe dönük planlarımızı tamamlayarak 2020’nin ikinci çeyreği için çalışmalarımızı hızlandırdık. Özellikle Mart ve Haziran ayı arasında tüm projelerimizi ve analizlerimizi yeniden ele alarak mevcut üretimdeki parçalar dahil olmak üzere bütün sistemlerimizi yeni baştan ele aldık. Üretimin aksadığı noktalarda analiz yeteneklerimizi kullanarak bu süreci atlattık. Aslına bakarsanız biz Mart ve Haziran ayındaki pandemi sürecini gayet iyi geçirdik diyebilirim." dedi. 


Geleceğin ulaşımı hakkındaki öngörülerini de paylaşan Özbarlı; "Savunma sanayiine eğilmiş gibi görünsek de Urban Mobility çalışmamız devam ediyor. Biz bir araç geliştiricisi değiliz biz bir platform geliştirmeye çalışıyoruz. Temel altyapıya yönelik bazı çözümler üretiyoruz, burada da Urban Mobility çok önemli bir yer tutuyor. Urban Mobility şehir içerisindeki ulaşıma çok büyük katkı sağlayacak. Temel çıkış noktası, ucuz ve kolay ulaşımdır. Büyük şehirlerde insanların trafik yoğunluğundan ve zaman sıkıntısından dolayı bu tarz elektrikli araçların ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Bu teknoloji aslında beklenen bir teknoloji ve gelecekte önemli bir yer sahibi olacağını düşünüyoruz. Urban Mobility de burada önemli bir yer tutacak." ifadelerini kullandı.