banner23

banner26

banner24

Ermenistan hack gruplarının hedefi, Türkiye ve Azerbaycan

Ermenistan hack grupları, Türkiye ve Azerbaycan'a karşı siber saldırılar düzenleyerek dezenformasyona yol açmaya çalışıyorlar.

ÖZEL HABER 05.07.2020, 16:04
Ermenistan hack gruplarının hedefi, Türkiye ve Azerbaycan
banner34

İsmini terör örgütü ASALA'nın 1980'lerdeki elebaşı ve Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'nin desteklediği milislerin komutanı terörist Monte Melkonian'dan (Monte Melkonian Cyber Army-MMCA) alan hacker grubunun başlıca hedefleri Türkiye ve Azerbaycan'dır.
Tüm motivasyonları ideolojik olmakla beraber internete açık herhangi bir topluluk tespit edilmemiştir. Bilinen en belirgin paylaşım adresleri, ele geçirmiş oldukları hesapları ve gerçekleştirdikleri eylemleri paylaştıkları twitter adresleridir.


Kurum ve Kuruluşlara Siber Saldırı Düzenliyorlar

Faaliyetleri incelendiğinde, grubun Türkiye ve Azerbaycan vatandaşlarına ait pasaport bilgilerini ele geçirerek paylaştıkları, Azerbaycan ordusunda görev yapan bazı personellerin kimlik bilgileri ile mevcut operasyon bilgilerini paylaştıkaları ve iki Türk devletine ait resmi kurum ve kuruluşların internet sitelerine saldırı düzenledikleri tespit edilmiştir. Grup tarafından güdülen temel amacın ise politik altyapılı olup halkı belirli bir düşünceye entegre etmek olduğu anlaşılmaktadır. Bu gibi paylaşımlarına Ermenistan Başbakanı, Ermenistan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı ve Ermenistan tarafından işgal altında olan Artsakh (Dağlık Karabağ) Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı hesaplarını etiketledikleri görülmektedir.

Grubun ele geçirdikleri hesap veya sitelerde politik amaçla, ölen Ermeni askerlerinin fotoğraflarını paylaştıkları görülmektedir fakat ileri düzey herhangi bir zararlı yazılım veya siber istihbarat faaliyetine rastlanılmamıştır. Bu durumda gösteriyor ki bu grup ülkesi içerisindeki siber faaliyetlere dahil olmuş ve dezenformasyon üzerine yoğunlaşmıştır.
MMCA ile bağlantısı bulunan bir diğer hacker grubu ise Ermenistan Siber Ordusu' (ACA) dur. İnternet üzerinde herhangi bir topluluğu ya da forumu bulunmayan bu grupta bağlı olduğu MMCA gibi Türkiye ve Azerbaycan'a ait web sitelerine saldırı faaliyetleri gerçekleştirerek isim duyurmaya çalışmaktadırlar. Faaliyetler ilk olarak 18.08.2016 yılında gözlemlenmiştir. En fazla faaliyet gösterdikleri zaman 2012 yılı sonrasıdır. Bu durum Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki süregelen bilgi savaşlarının en yoğun yaşandığı zaman dilimini göstermektedir. Ele geçirdikleri adrslerde Ermenistan propagandası yapmaya çalışmaktadırlar.
Aynı grubun bir uzantısının da Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ Cumhuriyeti üzerinden 20.04.2016 tarihinde oluşturulan ve  faaliyet gösteren, bir web adresi yerine Facebook üzerinden eylemlerini yayımlayan Artsakh Cyber Army (AKCA/ACA) olabileceği düşünülmektedir.
Bu düşüncenin belirginleşmesindeki en önemli etkenlerden biri diğerleriyle aynı hacking araçlarını kullanarak Türkiye ve Azerbaycan'a ait sitelerini ele geçirmek suretiyle propaganda yapmak şeklinde çalışma yürütmeleridir. Kimliği belirlenmemiş bir telefon numarası paylaşan grup tek amaçlarının Azerbaycan ve Türkiye'ye saldırmak olduğunu beyan etmektedirler. Son saldırı paylaşımını 23.04.2017 tarihinde gerçekleştiren grup son bilgilendirme paylaşımını ise 13.04.2020 tarihinde Ermenistan üzerindeki sahte facebook hesaplarını kapatmaya uğraştıkları ve deznformasyon çalışmalarını engellemeye çalıştıklarını ilan ederek yapmışlardır. 

24°
parçalı az bulutlu