Kılıçbay: Üç eksende rota kaydı yapabilen bir ürün dizayn ettik

Teknopark İstanbul merkezli Trexo firması, üç eksende rota kaydı yapabilen ürün ile dikkatleri üzerine çekti. Trexo şirketinin CEO'su Serdar Kılıçbay, Türk gençlerinin de kendilerine güvenmeleri gerektiğini dile getirdi.

ÖZEL HABER 16.10.2020, 12:50 16.10.2020, 16:36
Kılıçbay: Üç eksende rota kaydı yapabilen bir ürün dizayn ettik

Trexo’nun ortaya çıkış hikayesini SavunmaTR’ye anlatan Trexo CEO'su Serdar Kılıçbay, Trexo inovasyon, makine mühendisi, endüstri ürünleri tasarımcısı ve yönetmen olan üç kardeşin bir araya gelmesiyle kurulduğunu söyledi.

Trexo'nun CEO'su Serdar Kılıçbay; "Trexo, üç kardeşin bir araya gelmesiyle kuruldu. En küçük kardeşimiz yönetmenlik yapıyordu, okulunu bitirdikten sonra ise hayalleriyle sistemin ona dayattıkları arasında seçim yapmak zorunda kaldı. Üçüncü kardeş hayallerinin peşinden gitmeyi tercih etti. Bu süreçte ise kendisine danışman olarak beni seçmişti. Ben de ona hayallerinin peşinden koşmasını lakin; otuz yaşına geldiğinde hangi yola girmesi gerektiğine karar vermesi gerektiğini söyledim.

Biz bir şaryo yapacaksak yol/zaman eğrisi çizilmeli ve ona göre gitmeli diye düşündük. Kardeşimde ‘iki senedir dünyada gimbal üretiliyor’ dedi. İki senedir gimbal üretiliyor, ticari bir ürün, satış fiyatlarına baktık Çin’den bazı fabrikalardan bunların fiyatlarını toplayınca yapılabilir gibi geldi bize. Dolayısıyla bir cehaletle bu işe giriştik ve biz bunu altı ayda toparlarız dedik. Ancak iki buçuk sene sürdü ilk ürünümüzü yapmamız. İlk kurgumuz da %30 ucuz olmak ve herkesin bizi tercih etmesini sağlamak üzereydi. Ürünümüzü Almanya’ya gönderdik ve kaliteli ürün tasarımı ödülü aldık. Lakin; bu da bize yetmiyordu, ürünümüzü ticarileştirmemiz gerekiyordu; yani ürünün satılması gerekiyordu.

Bunun için 2017’de Hollywood’da bir fuara gittik. Fuarda da yanımızda olan malı satacağımız kadar talep aldık ama bir problem vardı, California’nın 45 derece sıcağında ürünümüzü düzeltmeden vermek istemedik. Yani ürün sonsuza kadar gelişebilirdi. Lakin bizim gimbal tarafının bir akreditasyona ihtiyacı vardı. Düşünün çekim yapılıyor, milyon dolarlık bir set var, bir şey patlatılacak o sırada sizin gimbalınızın çok iyi çalışması lazım. Bu sizin pazara girişinizi zorlaştıran bir durum. Yönetmenlerin “evet ben bu firmanın ürününü kullandım ve harikaydı” demesi gerekiyor. Dolayısıyla burası bizim için zor bir aşama oldu ama biz durmadık ve denemeye devam ettik." İfade etti.

"Üç eksende rota kaydı yapabilen bir ürün dizayn ettik"

Trexo Genel Müdürü Serdar Kılıçbay, kimsede olmayan ürünleri dizayn etmek için önemli bir yola çıktıklarını ifade etti.

“Çok hızlı bir şekilde ticarileştirebileceğimiz bir araba düşündük ama onun içinde diğerlerinde olamayan özellikler olsun istedik. Üç eksende rota kaydı ve diğerlerinde olmayan özellikler olsun istedik ve ona göre dizayn ettik. Arabamız önemli bir reklam filminde oynadı daha sonra da dünya çapında çok büyük milyonlara varan takipçili hesaplarda paylaşılınca Amerika’ya ihracat yapmaya başladık. Sonra şunun farkına vardık; müşteri bizden belli bir tutarın altında riske edilebilir ürünler üretirsek, ayakkabı kutusu boyutlarında sevki kolay ürünler üretebilirsek referans problemini ortadan kaldırırız.

Bir ay içerisinde dünyanın 64 ülkesine ihracat yapan bir şirket haline geldik. En büyük pazarımız Amerika, ikincisi Japonya ve sonra Avrupa ülkeleri geliyor. Benim 37 sene sürdü hayalimdeki işi elde etmem. 37 sene sonra ben böyle bir fırsatla karşılaştım ve günde 16 saatten fazla çalışıyorum. Bu işleri bir araya getirmek için gerçekten çok çalışmak gerekiyor ve herkesin amacı globale mal satmak olmalı."

"Geleceğimiz Çinli ve ABD’li şirketlerde çalışmak için hayal kurmamalı"

Kendi deneyimlerini aktarırken teknolojiye ilgi duyan gençlere de tavsiyelerde bulunan Kılıçbay, Selçuk Bayraktar rolmodellerin artması gerektiğini vurguladı.

"Gençlere tavsiyem globale mal satmaları, Türkiye içinde kalmamalıyız. Türkiye’deki her bir bireyin amacı yurtdışına mal satmak olmalıdır. Gelecekte çocuklarımızın Çinli şirketlerin, Amerikalı şirketlerin bir elemanı olarak çalışmasını ve bunun için hayal kurmalarını istemiyorsak globele açılmayı başarmalıyız. T3 Vakfı, Selçuk Bayraktar-Haluk Bayraktar ne yapıyorsa bunu yapan kişilerin sayıları çoğalmalı. Birilerinin örnek olarak görülüp 'o yapıyorsa ben de yapabilirim' dürtüsünü oluşturmak lazım. Keza ben üniversitelerde konferanslara gidiyorum. Mesala mezun olduğum Karadeniz Teknik Üniversitesine gittiğimde 'evet Serdar yaptıysa ben de başarabilirim' ışığını görüyoruz.

Elimizde birçok imkan var, kesinlikle Ar-Ge için büyük bütçeler lazım ama şu anda benim insanlara tavsiyem 'sevgi, azim ve bilgi' bunları bir araya getirdiğiniz zaman para bir şekilde bulunuyor."

20°
parçalı bulutlu