Metin Erdoğan: Albatros'a çok önem veriyoruz

Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler şirketi İş Geliştime ve Mühendislik Direktörü Metin Erdoğan, SavunmaTR'ye özel açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Albatros ürünü bizim en çok önem verdiğimiz ve üzerine en çok yatırım yaptığımız platform oldu" dedi.

ÖZEL HABER 06.07.2020, 19:56 16.10.2020, 15:01
Metin Erdoğan: Albatros'a çok önem veriyoruz

Albatros'un hakkında merak edilen tüm detayları Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler şirketi İş Geliştime ve Mühendislik Direktörü Metin Erdoğan, SavunmaTR'ye açıkladı.

Türkiye'nin ilk kargo İHA'sı Albatros ürününün kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, insansız hava araçlarındaki ASELSAN ile ortak çalışmalarını anlattı.

"Albatros ürünü şüphesiz ki amiral gemisi"

"Albatros ürününe Altınay ailesi olarak çok önem veriyoruz. ASELSAN ile birlikte ilk olarak serçe üzerinde çalışmaya başlamıştık. Şu anda sahada 1800 adet serçe ürünü bulunuyor. Albatros ile ilk çalışmaları Altınay kendi bünyesinde başlattı ama çok yakın bir zaman dilimi içerisinde de ASELSAN ile DASAL ismini verdiğimiz drone firmasını kurduk. İnsansız hava araçları üzerindeki bütün çalışmalarımızı 1 Haziran itibariyle DASAL'da yürütmeye başladık. Albatros ürünü şüphesiz ki amiral gemisi yani bizim en önem verdiğimiz ve üzerine en çok yatırım yaptığımız platform oldu."

"Albatros'un yakın hava desteğinin verilmesi için geliştirme çalışmalarımızı ilerletiyoruz"

"Albatros dediğimiz platformumuzda kargo taşıması, alandan yaralıların taşınması ve üzerine çeşitli mühimmatlar ile makinalı tüfekler konularak yakın hava desteğinin verilmesi için geliştirme çalışmalarımızı ilerletiyoruz. İlk uçuşumuzu 50 kg ile yapmıştık. Sonrasında 75 kg faydalı yük ile de deneme uçuşumuzu yaptık. Asıl hedefimiz 2021 yılında 150 kg’lık Albatros'u uçurtmak. İnşallah Savunma Sanayii Başkanlığı'nın  koymuş olduğu bu hedefe 2021 yılında ulaşacağımızı düşünüyorum."

"Albatros'u bir deniz platformuna indirebilmeyi hedefliyoruz"

"Aslında biz araca inen insansız araçlar konusundaki çalışmalarımızı ilk başta arıkuşu ismini verdiğimiz bir proje kapsamında başlatmıştık. Bu proje kapsamında geliştirmiş olduğumuz ürünümüz bir zırhlı aracın üzerine indirilebilme kabiliyetine sahip olacak. Buradan elde ettiğimiz teknolojik birikimle Albatros platformunu bir deniz platformuna indirebilmeyi hedefliyoruz. Şüphesiz ki hem kara uygulamalarının hem deniz uygulamalarının kendilerine göre zor tarafları var. Gemilere geldiğimiz zaman gemilerde 3 tip bozucu oluyor. 1'incisi rüzgâr, havadan inmeye çalıştığınız zaman rüzgâra karşı operasyon yapmış olmanız gerekiyor. 2'incisi denizde oluşan dalgalar,  2 metre üzerinde ki bir dalga platformu etkiliyor. 3'üncüsü ise denizin dibinde akıntılar oluyor. Dolayısıyla 3 tane bozucuya karşı otonom bir şekilde platformunuza indirmeye çalışıyorsunuz. Albatros’u bir deniz platformuna indirmek, önümüzdeki zaman dilimlerinde inşallah bizim geliştireceğimiz teknolojilerimizden biri olacak.”

Türkiye'nin ilk kargo İHA'sı Albatros'un özellikleri şu şekilde;

17°
parçalı bulutlu