banner23

banner24

Özgür Derebaşı: Cihaz kaybettik ama insan hayatı kaybetmedik

Best Grup Genel Müdür Yardımcısı Özgür Derebaşı, zırhlı insansız kara aracı olan TOSUN'un sahadaki başarılarından ve Best Grup'un hedeflerinden bahsetti.

ÖZEL HABER 11.12.2020, 18:28
Özgür Derebaşı: Cihaz kaybettik ama insan hayatı kaybetmedik

Best Grup Genel Müdür Yardımcısı Özgür Derebaşı, operasyonlarda Silahlı Kuvvetlerimize "yol açan" zırhlı insansız kara aracı TOSUN'un sahadaki başarılarını anlattı. SavunmaTR'ye özel açıklamalarda bulunan Derebaşı, TOSUN'un Hendek operasyonları, Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı Harekatı'nda önemli rol oynadığını aktardı.

"Bu teknolojiye sahip, sayılı ülkelerden bir tanesiyiz"

Best Grup Genel Müdür Yardımcısı Özgür Derebaşı, TOSUN hakkında şunları ifade etti:

"Best Grup ile özdeşleşen bir Tosunumuz var. Aslında zırhlandırılmış bir iş makinesinden ziyade doğuştan insansız ve zırhlı olarak yapılmış bir mühendislik aracıdır. Kara kuvvetleri ve emniyet kuvvetlerimizin özellikle Hendek operasyonları zamanında şehirlerde kurulan barikatları ve hendekleri yıkmak için silahlı kuvvetlerimizin böyle bir ihtiyacı doğdu. Bizde bu ihtiyacı çok kısa bir sürede karşıladık. Ancak asimetrik savaşın gerekliliğinden dolayı günün sonunda bunların insansız olmasına karar verdik ve yaklaşık 6 yıldır da TOSUN'lar insansız olarak görev yapıyor. Özellikle Hendek operasyonları, Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı Harekatı'nda çok aktif görev aldı. Şunu gurur duyarak söyleyebilirim ki; Türkiye bu konuda ilk İnsansız Kara Araçları konusunda belki operasyonel saati en yüksek olan ülkelerden bir tanesidir. Bu teknolojiye sahip zaten sayılı ülkelerden bir tanesiyiz. Best grup olarak bu teknolojiyi Türkiye’ye kazandırmış olmaktan da ayrı bir mutluluk duyuyoruz."

"Cihaz kaybettik ama insan hayatı kaybetmedik"

İnsansız sistemlerin sahada kullanımının büyük bir avantaj sağladığını ifade eden Derebaşı, sahada TOSUN'ların sayesinde insan hayatı kaybı yaşamadığımızı belirtti.  

"Özellikle TOSUN'un kullanıldığı meskun mahal savaşı dediğimiz yeni nesil savaş tipinde TOSUN'un operasyona katıldığı hiçbir görevde şehit ya da yaralı vermedik. Çünkü kritik noktalarda operatörlerimiz ve kullanıcılarımız insansız sistem kullanmanın ne kadar büyük bir avantaj olduğunu savaşa savaşa öğrendiler. Burada hiçbir şey yaşamadık, kayıp yaşamadık, cihaz kaybettik ama insan hayatı kaybetmedik. Savunma Sanayii Başkanlığımız ve devletimizin bu konuları geliştirmek konusunda bizim gibi küçük firmalar olmak üzere Türkiye'deki bütün insanlara açık çağrısı ve destekleri var. Çünkü bu tür konuları 'biz yaptık buyrun alın' gibi deme bir şansınız yok. Bize öncülük ediyorlar, bize yol gösteriyorlar ve bize yol gösterdikten sonra üretim aşamasında da adım adım destek sağlıyorlar. Hem silahlı kuvvetlerimiz hem Savunma Sanayii Başkanlığımız hem de diğer ilgili kuruluşlarımız çok fazla destek oldular. O desteklerle bu aşamaya gelebildik."

"Deniz sistemleri için stabilize silah platformları düşünüyoruz"

Best Grup'un hedeflerini de dile getiren Best Grup Genel Müdür Yardımcısı Özgür Derebaşı, zırhlı araçlar ve İKA'ların yanı sıra Deniz sistemleri için de çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı.

"Best Grup 2010 yılından beri silahlı kuvvetlerimizin ve emniyet güçlerimizin hizmetinde olan bir kuruluş. Asli amacı zırhlı araçlarla başladı ama özellikle son 5 yıldır insansız sistemler, teknolojik sistemler ve stabilize silahlar platformları üzerine olgunlaşıp artık sektörün bu konulardaki ihtiyaçlarını doyurabilecek öncü bir firma haline gelmiş bir kuruluştur. Best Grup, 5 yıldır artık teknoloji ve inovasyon konusunda uzmanlaşmaya çalışıyor. Şu an özellikle üretim hattımızda olan stabilize silah platformlarımız 5-56’dan 25 milimetre top taşıyabilen sistemlere kadar KORALP insansız silah sistemlerimiz üretime ve envantere girmeye başladı. Bunun bir gelecek aşamasında Deniz sistemleri için gelişmiş stabilize silah platformları düşünüyoruz."

banner34