banner23

banner24

Özkan: Gençlerimizin teknoloji bilgilerine yatırım yapmaları gerekiyor

PAVOTEK Genel Müdür Yardımcısı Ömer Ragıp Özkan, HackAydın programına katılan öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

ÖZEL HABER 19.08.2020, 10:28
Özkan: Gençlerimizin teknoloji bilgilerine yatırım yapmaları gerekiyor

PAVOTEK'in geleceğe yatırım projelerine katkıları günden güne artıyor. HackAydın Etkinliği sonrasında ArGe merkezini ve üretim tesisteleri öğrencilere açan PAVOTEK, etkinliğe katılan onlarca gencin kariyer planlamasına ışık tuttu. PAVOTEK Genel Müdür Yardımcısı Ömer Ragıp Özkan SavunmaTR'ye verdiği röportajda HackAydın etkinliğinin detaylarını anlattı.

"Pavotek olarak hackaydın projesinde yer almaktan mutluluk duyduk"

Ömer Ragıp Özkan, Pavotek olarak hackaydın projesinde yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Özkan; “Bu projede yer alma amacımız, Türkiye’de özellikle savunma sanayiinizin önemli bir AR-GE şirketi olan Pavotek’in, siber güvenlik alanında yapılan yarışmalarda aktif olarak yer almasını sağlamaktı. Pavotek’in, özellikle haberleşme sistemlerinde backdoor’un önlenmesi ve bu önlemlerin hayat bulması açısından bilgi ve tecrübesini ürünlerine yansıtması anlam ifade ediyor.” dedi.

"Haberleşme sistemlerinin millileşmesi hayati bir önem arz ediyor"

Ülkemizin milli güvenliğine katkının sadece savunma sanayiinde üretmiş olduğu ürünlerle değil bu üretmiş olduğu ürünlerin siber güvenliğinin de maksimum seviyede sağlanmasından geçtiğine inandıklarını söyleyen Ömer Ragıp Özkan; "Haberleşme alt yapılarının millileşmesi hayati bir önem arz ediyor. Pavotek olarak da; daha çok donanım tarafındaki backdoorların tespit edilmesi, backdoorların oluşmaması, yerli ve milli tasarımların ülkemizde yerleşik bir şekilde kullanılması ve bu tasarımların ülkemiz sınırlarında üretilerek; tasarımından üretimine tamamen yerli çözümlerin oluşturulması konusunda hareket halindeyiz." ifadelerini kullandı.

"Ülkemiz çok büyük, teknolojimiz hızla gelişiyor"

Gerek yazılımda gerek de donanımda, siber güvenliğin öneminin arttığını vurgulayan Pavotek Genel Müdür Yardımcısı Özkan; “Biz yeni nesillere özellikle siber güvenlik alanında kendilerine yatırım yapmalarını tavsiye ediyoruz. Bu yatırımların kendilerine önemli bir katma değer kazandıracağı gibi, biz ve bizim gibi savunma sanayiinde çalışan veya farklı sektörlerde çalışan, ülkemizin menfaatlerini teknolojik üstünlükte arayan şirketlere de artı katma değer kazandıracaklarını düşünüyoruz. Ülkemiz çok büyük, teknolojimiz hızla gelişiyor, yeni neslin teknoloji alanında geliştireceklerine her zaman ihtiyaç duyacağız. Biz artık Türkiye’nin dışarıya değil, dışardan içeriye göç (tersine beyin göçü) alan bir ülke olacağına inanıyoruz. Bu bağlamda da gerekli hassasiyetleri ve gerekli yatırımları yapıyoruz. Gençlerimize, teknoloji bilgilerine yatırım yapmalarını, kendilerini geliştirmelerini ve kendilerini geliştirmelerinin ülkelerini geliştirmek anlamına geldiğini söylüyoruz.” dedi.

banner34