STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, STM tarafından düzenlenen CTF’21 (Capture The Flag / Bayrağı Yakala) adlı siber güvenlik yarışmasının canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu.

STM’nin bir teknoloji firması olduğunu ve her üründe en son teknolojileri kullanmaya çalıştıklarını belirten Güleryüz, “Arkadaşlarla konuştuğumda da hep şunu söylüyorum; bugünün değil geleceğin teknolojilerini hedeflemeliyiz.” dedi.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, bir taraftan teknoloji ilerledikçe ve dünya dijitalleştikçe, insan hayatına çok fazla dijital cihaz girmeye başladığını, diğer taraftan her gelen yeni teknolojiyle belirli risklerin de ortaya çıktığını söyledi.

STM'den artan siber dolandırıcılığa karşı uyarı STM'den artan siber dolandırıcılığa karşı uyarı

“Siber güvenlik konusunda, saldırganlar da en son teknolojileri kullanıyor”

STM’nin savunmaya sadece ülke güvenliği açısından baktığını dile getiren Özgür Güleryüz “Eskiden baktığınızda belki IT sistemlerinin siber güvenliğini çözebilmek yeterliyken şu anda artık platformların, sistemlerin, sensörlerin siber güvenliğini de çözmek durumundayız. Siber güvenlik konusunda, saldırganlar da en son teknolojileri kullanıyor. O yüzden bizim yeni teknolojileri sürekli takip ediyor olabilmemiz gerekiyor. Ve biz STM olarak savunmaya sadece ülke güvenliği açısından baktığımızda savunma sistemleri değil, siber güvenlik de olmazsa olmazımız.” ifadelerini kullandı.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, “O yüzden CTF özelinde olsun, diğer etkinliklerde olsun, mümkün olduğu kadar gençleri savunma sanayiine ve siber güvenliğe çekmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

“En temel motivasyonumuz, ülkemize yerli teknolojileri kazandırabilmek”

Geleceğin teknolojilerini geliştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Özgür Güleryüz son olarak, “STM özelinde baktığımızda STM’nin hiçbir zaman hiçbir yerli savunma sanayii firmasına rakip olmak gibi bir motivasyonu hiçbir zaman olmadı, olmayacak da. Biz yeni teknolojileri, geleceğin teknolojilerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Sonrasında bunu STM kullanır, başka firmalar kullanır. Biz her zaman olayın diğer tarafındayız, fayda yaratma tarafındayız ve bulunduğumuz faaliyet alanlarında her zaman biz sektöre de abilik yapmaya çalışıyoruz. Örnek vereyim, askeri denizcilik alanında olsun, siber güvenlik olsun, her zaman biz şunu söylüyoruz; biz ekosistemimizle beraber yürüyeceğiz. Ekosistemimizde küçük firmalar var, daha büyük boyutlu firmalar var ama olmazsa olmaz gençlerimiz de var, üniversite öğrencilerimiz de var, belki daha küçük gençlerimiz var.” dedi.