Yıllardır aviyonik sistemler, askeri elektronik ve haberleşme sistemleri, biyomedikal çözümler, güç elektroniği, nesnelerin interneti olmak üzere elektronik ve gömülü sistemler alanında her türlü ihtiyaca yönelik çok sayıda başarılı proje gerçekleştiren Pavelsis Genel Müdürü Sinan Ali Tok, aviyonik teknoloji üretiminde geldikleri son noktayı anlattı. 

SavunmaTr ekibine özel açıklamalarda bulunan Pavelsis Genel Müdürü Sinan Ali Tok, Pavelsis’in 'savunma, havacılık, haberleşme ve siber güvenlik' gibi birçok alanda hizmet verdiğini söyleyerek, “Pavelsis’in faaliyet ve ürün yelpazesi, Türkiye’nin hedef stratejik kararları doğrultusunda, savunma sanayinin ve kritik siber güvenlik ürünlerinin millileştirilme iradesinin doğrudan bir sonucu olarak şekillenmektedir.” dedi.

Teknopark İstanbul’da yerleşik Pavelsis Aviyonik Teknoloji Üretim Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Sinan Ali Tok, en önemli yetkinliklerinin, gömülü tasarımlar (mikro işlemci, arm tabanlı işlemciler, FPGA), haberleşme ve kontrol birimi sistemleri olduğunu belirtti.

“Pavelsis, geliştirdiği ürünlerin donanım, yazılım, mekanik gibi tüm alt bileşenlerinin tasarımını kendi bünyesinde yapmaktadır”

Pavelsis’in çalışma yürüttüğü alanlardan bahseden Pavelsis Genel Müdür’ü Sinan Ali Tok, Pavelsis’in başta aviyonik sistemler, haberleşme sistemleri ve siber güvenlik sistemleri olmak üzere elektronik ve gömülü sistemler alanında çok sayıda başarılı proje gerçekleştirdiğini söyleyen Tok, “Hava platformlarında kullanıma uygun servo motor teknolojisi gibi stratejik önem arz eden yetkinlikleri ülkemize kazandırmanın yanında gerçekleştirdiğimiz çok sayıda Ar-Ge projesi ile özgün çözümler üretmeye devam etmekteyiz. Vizyonumuz, dünyada hızla gelişen teknolojinin bir öncüsü olmak ve bu sayede ülkemize, toplumumuza ve ekonomimize katkı sağlamaktır." dedi.

Tasarım, üretim, test ve sertifikasyon aşamalarından oluşan tüm süreci kendi bünyelerinde, zorlu askeri ve aviyonik kalite standartlarına tam uyumlu bir şekilde gerçekleştiren Pavelsis, gerçek zamanlı işletim sistemleri olan PAVOS ile mühendisleri tarafından geliştirilen çok sayıda modüler yazılım ve donanım kütüphanesi sayesinde karmaşık sistemlere yönelik tasarımları kısa sürede yapabilme kabiliyetine sahip. Ayrıca Pavelsis, geliştirdiği ürünlerin donanım, yazılım, mekanik gibi tüm alt bileşenlerinin tasarımını kendi bünyesinde yapıyor. 

Elektronik ve gömülü sistemler 

Kosova’da neler yaşanıyor? Kosova’da neler yaşanıyor?

Pavelsis’in faaliyet ve ürün yelpazesinin; Türkiye’nin hedef stratejik kararları doğrultusunda, savunma sanayinin ve kritik siber güvenlik ürünlerinin millileştirilme iradesinin doğrudan bir sonucu olarak şekillendiğini ifade eden Pavelsis Genel Müdürü Sinan Ali Tok, “Şirket olarak, bu alanda ortaya çıkan farklı ihtiyaçları en iyi şekilde karşılamayı görevimiz bilerek üzerimize düşeni bu hissiyatla yapmaktayız. Edinmiş olduğumuz tecrübe ve yetkinlikler sayesinde, her türlü ihtiyaca yönelik elektronik ve gömülü sistem çözümlerini üretebilme kabiliyetini kazanmış durumdayız. En önemli yetkinliklerimiz, gömülü tasarımlar (mikro işlemci, arm tabanlı işlemciler, FPGA), haberleşme ve kontrol birimi sistemleridir. Savunma ve havacılık alanlarında; uçuş kontrol sistemleri, haberleşme sistemleri, görüntü aktarma sistemleri, çeşitli kontrol sistemleri, servo motor driver ve güç dağıtım birimleri üzerinde çalışmalar yapmaktayız. Bu çalışmalar kapsamında havacılık standartlarını her daim ön planda tutan bir çalışma anlayışına sahibiz. Siber Güvenlik alanında ağ hızlandırıcı kartlar, network threat analyzer (NTA) ve Network Packet Broker (NPB) sistemleri üzerinde çalışmalar yapmaktayız.” dedi.

Aviyonik sistemler nedir?

Aviyonik sistemlerin genel olarak Havacılık Elektronik Sistemler olarak tanımlandığını söyleyen Pavelsis Genel Müdürü Sinan Ali Tok, “Bu sistemler, Uçaklar, uydular, uzay araçları vb gibi tüm hava araçlarının sistemleridir.  Aviyonik sistemleri 5 ana başlıkta toplayacak olursak; Haberleşme Sistemi, Navigasyon Sistemi, Kontrol Sistemi, İzleme Sistemi, Kayıt Sistemi (Kara kutu)'dir. Pavelsis, bu 5 ana başlıktan Navigasyon Sistemi hariç tüm sistemler için ürün geliştirmiştir ve geliştirmeye de devam etmektedir. Navigasyon Sistemi için de projelendirme çalışmaları devam etmektedir.” şeklinde konuştu. 

“PAVOS, Pavotek bünyesinde geliştirilmiş olan gerçek zamanlı bir işletim sistemidir”

Yıllardır elektronik ürün tasarım ve üretimi yapan Pavotek’in spinoff firması olan ve Pavotek bünyesinde geliştirilmiş olan PAVOS’u anlatan Tok, “PAVOS, Pavotek bünyesinde geliştirilmiş olan gerçek zamanlı bir işletim sistemidir. Pavelsis bir Pavotek iştiraki olarak PAVOS’u kullanma hakkına ve şansına sahiptir.” dedi. Pavelsis’in ürün yelpazesinden de bahseden Tok, “Pavelsis bünyesinde geliştirilen aviyonik ürünlerden en öne çıkanların; IHA Haberleşme Sistemi, IHA Görüntü Aktarma Sistemi, IHA Veri Toplama Sistemi, IHA Servo Motor Kontrol Sistemi, MIL-STD-1553B IpCore, MIL-STD-1553B Test Sistemi, IHA Uçuş Kontrol Sistemi, IHA Veri Kayıt Ünitesi,IHA Güç Dağıtım Birimi olduğunu söyledi. 

Ayrıca Pavelsis bünyesinde geliştirilmekte olan Siber Güvenlik ürünleri ile ilgili olarak, Ağ Hızlandırımı Kartı, Network Threat Analyzer, Network Packet Broker ürünlerinin de bulunduğunun altını çizdi.