Roket, füze ve mühimmat alanlarında Türkiye’nin dünya çapındaki en önemli oyuncusu olan Roketsan, Dubai Airshow ile Körfez pazarındaki iş birliklerini artırmayı hedefliyor.

Bu nispette Dubai Airshow’da boy gösteren Roketsan; SİHA’larla birlikte adını dünyaya duyuran Mini Akıllı Mühimmatlar MAM-C, MAM-L ve MAM-T’yi, CİRİT Lazer Güdümlü Füze’yi, Seyir Füzesi ÇAKIR’ı, SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi’ni, Stand-Off Mühimmatı SOM’u ve Mikro Uydu Fırlatma Sistemi’ni (MUFS) sergiliyor.

Pavo Group Körfez pazarında önemli faaliyetlerine devam ediyor Pavo Group Körfez pazarında önemli faaliyetlerine devam ediyor

Türk savunma sanayiinin en önemli oyuncularından olan Roketsan Dubai Airshow’da yeni ihracatlar ve iş birlikleri konusunda da önemli adımlar atıyor.

Fuar kapsamında BAE’de bulunan SavunmaTR ekibi de Roketsan’ın Dubai Airshow’daki çalışmalarını yakından takip etti.

Roketsan Pazar Geliştirme ve Tanıtım Direktörü Mustafa Odabaş, SavunmaTR Genel Yayın Yönetmeni Taha Yasin Akar ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Roketsan’ın Körfez ülkelerindeki çalışmalarını ve BAE özelindeki iş birliklerini SavunmaTR mikrofonlarına anlatan Mustafa Odabaş, Taha Yasin Akar ile gerçekleştirdiği söyleşide şu ifadeleri kullandı:

“Dubai’de Türk bayrağımızı dalgalandırmak bizim için bir şeref. Burada bayağı bir ilgi ile karşılaştık. Bildiğiniz üzere; Birleşik Arap Emirlikleri’ne Türk SİHA’larının satışı gerçekleşti. Bu Türk SİHA’larının üzerinde de ROKETSAN mühimmatları kullanılıyor. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri Hava Kuvvetleri’nden ve son kullanıcıları gelip özellikle burada sergilediğimiz MAM ailesi mühimmatları; MAM-C, MAM-L ve MAM-T’yi görmek için geldiler. Biz, son kullanıcılara bu mühimmatlarımız hakkında çok detaylı bilgiler aktardık ve inşallah yakın bir süre sonra kullanıma girecek olan bu mühimmatlarımızın “Imaging Infrared” versiyonları hakkında da onlara bilgiler aktarma fırsatı bulabildik.” dedi.

roketsan-01

ÇAKIR mühimmatı BAE’de tanıtıldı

Yeni nesil milli seyir füzesi ÇAKIR başta olmak üzere birçok Roketsan ürününün BAE’li yetkililer tarafından ilgi gördüğünü aktaran Roketsan Pazar Geliştirme ve Tanıtım Direktörü Mustafa Odabaş;

“Aynı zamanda bu fuarda, çok ilgi gören ÇAKIR mühimmatımız hakkında bilgi de verme imkanı bulduk. Biliyorsunuz ÇAKIR, dünyada SİHA’lardan kullanılan ilk ve tek seyir füzesi (cruise missile). Özellikle ÇAKIR ilgi gördü. Bunu hem deniz kuvvetleri hem de hava kuvvetleri kullanıcılarına anlatma fırsatı bulduk. Aynı zamanda burada sergilemiş olduğumuz SOM (Stand-Off Missile) konusunda da ilgi vardı. Bu konuda da bilgilerimizi aktardık. Bir diğer ilgi gören ürünümüz ise yine şu anda dünyada çok fazla talebi olan ‘Very Short Range Air Defense’ olarak geçen kısa menzilli hava savunma füzemiz SUNGUR. SUNGUR bildiğiniz üzere; yeni Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdi. Testlerinde de çok başarılı sonuçlar aldık. Ve 2012 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’ne satışını gerçekleştirdiğimiz CİRİT Füzesi. Yine CİRİT Füzesini de kullanan hatta bu füzenin de yetkinliklerinden bizimle başarılarını paylaşan Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri’nden personeller ile görüşme fırsatlarımız oldu. Bunlar tabi son kullanıcılardan gelen görüşmelerimiz. Onun dışında Birleşik Arap Emirlikleri’nde yerleşik, buranın ana, büyük oyuncuları olan Tawazun, EDGE firmasıyla da görüşmelerimiz oldu.” ifadelerini kullandı.

3-16

EDGE Group ve Roketsan’dan iş birliği

Roketsan’ın BAE merkezli savunma sanayii kuruluşu EDGE Group ile olan iş birliğine de değinen Odabaş;

“Şöyle, biliyorsunuz Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük savunma sanayii kuruluşu EDGE. Birleşik Arap Emirlikleri ile iş birliği yapmamız için de EDGE ile bir şekilde birlikte olmamız gerekiyor ve bu kapsamda da Ankara’da bundan yaklaşık bir iki ay önce EDGE-SAHA İş Birliği Toplantısı - Görüşmesi yapıldı. Çok güzel bir etkinlikti. Bu etkinlik kapsamında da EGDE, savunma sanayiinden yaklaşık 20-25 firma ile bir mutabakat muhtırası imzaladı. Fakat, bizim bugün imzaladığımız anlaşma biraz daha detay iş birliğine yönelik bir anlaşma. Bu anlaşmanın ilkinde de iş birliği yapabileceğimiz alanlarla alakalı konuları da belirledik. Şimdi inşallah EDGE ile yeni ve ileri teknoloji içeren silah sistemleri ve mühimmatlarla alakalı iş birliklerine çalışmaya başlayacağız. Bizim için çok önemli, çünkü Birleşik Arap Emirlikleri’nde direkt satışı çok da istemiyorlar. Bir şekilde ürünlerine kendileri de teknolojilerini katmak istiyorlar. Kendileri de bu konuda iş birliği ile beraber katkılarını sunmak istiyorlar. Bu konuda önemli bir adım attığımızı düşünüyoruz.” diye konuştu.

roketsan2-01

Roketsan BAE Uzay Ajansı ile görüştü

Uzay alanında da BAE ile iş birliklerinin söz konusu olduğunu ifade eden Roketsan Pazar Geliştirme ve Tanıtım Direktörü Mustafa Odabaş son olarak;

“Birleşik Arap Emirlikleri’nde BAE Uzay Ajansı (Space Agency) ile de bir görüşmemiz, konuşmamız oldu. Fırlatma Sistemleri. Aslında şu anda devletimiz için çok önemli bir eşikten geçiyoruz. Bizim bu yaptığımız görüşme aslında buradaki en kritik görüşme idi. Orada da iyi bir şekilde ilerliyoruz.” dedi.