Dünyanın farklı coğrafyalarındaki ülkeler, Türk savunma sanayii ile iş birliğine gitmeye devam ediyor.

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki sıkı savunma iş birliğinin bir parçası olarak SAHA – EDGE Savunma Sanayii Buluşması, 11 Ekim 2023 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

Boeing, yeni “Kıyamet Günü Uçağı” ihalesinden çekildi Boeing, yeni “Kıyamet Günü Uçağı” ihalesinden çekildi

Gerçekleştirilen etkinlikte, iki ülke arasındaki savunma iş birliğinin daha da artırılması planlanırken etkinlik kapsamında birçok anlaşma imzalandı.

Düzenlenen zirvede Türkiye'nin öncü savunma şirketlerinden Roketsan, "SAHA – EDGE Savunma Sanayii Buluşması" kapsamında EDGE şirketi iş birliği anlaşması imzaladı.

F8KP46_WoAA07ah

İmzalanan anlaşma doğrultusunda Roketsan tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen füze ve mühimmat sistemlerinde iş birliğine gidilmesi amaçlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, zirvenin açılış konuşmasında, akıllı silah sistemlerinde Roketsan’ın Lazer Güdümlü Cirit ve MAM-L, İHA-230 Süpersonik Balistik Füzesi platformlarının BAE ile iş birliği yapılan ürünlerin başında geldiğini belirtmişti.

Konu ile ilgili X sosyal medya platformu üzerinden paylaşımda bulunan Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, "SAHA İSTANBUL - EDGE iş birliğinde, savunma sanayimizin ihracatının artırılması ve üye firmalarımızın ihracat gayretlerinin desteklenmesi amacıyla düzenlenen SAHA & EDGE Savunma Sanayi Buluşması'nda çok değerli anlaşmalara imza attık. Savunma teknolojilerinde sürdürülebilir geleceğin yolunu açacak bu güçlü ittifakta emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım." ifadelerini kullandı.