STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, SAHA EXPO kapsamında SavunmaTR mikrofonlarına önemli açıklamalarda bulundu.

Türk savunma sanayiinin en köklü firmalarından olan STM'nin Genel Müdürü Özgür Güleryüz; STM’nin yatırımları, KARGU ile ilgili son gelişmeler ve siber uzay gibi konular hakkında SavunmaTR’ye önemli değerlendirmelerde bulundu.

“Yüksek mühendislik gerektiren alanlara STM olarak sürekli yatırım yaptık”

STM’nin Türk savunma sektörünün en köklü firmalarından birisi olduğunu söyleyen Özgür Güleryüz, şirketin; SSB’ye verdiği desteği, MİLGEM faaliyetleri hakkında yaptığı çalışmaları ve yüksek mühendislik gerektiren alanlardaki yatırımlarını şu şekilde ifade etti:

“Türk savunma sektörünün en köklü firmalarından bir tanesi olarak 1991 yılında kurulan STM, Türkiye’nin bütün savunma projelerini yönlendiren Savunma Sanayii Başkanlığımıza, uzun yıllar danışmanlık hizmeti verdi. Mühendis arkadaşlarımız, savunma sanayiindeki projeleri devlet adına değerlendirmek ve yol haritası çizmek için, SSB’ye teknik anlamda destek vermek adına önemli görevler aldı.

Kuruluşumuzun ardından askeri denizcilik alanında da tecrübeler kazanmaya başladık. STM’nin Türkiye’de MİLGEM’le başlayan askeri sektörde çok önemli görevleri oldu. Şu anda, Türkiye’nin askeri deniz projeleri alanında faaliyet gösteren en büyük mühendislik firmalarından biriyiz.

Özellikle yüksek mühendislik içeren çözümler oluşturmak için belki de kimsenin yapmak istemediği belki yapmaktan gözünün korktuğu alanlara STM her zaman girdi ve bu alanların neredeyse tamamında da başarılı bir şekilde sonuçlandırdık. Bu sebeple de bizim motivasyonumuz her zaman şu oldu: Hiçbir zaman hiçbir savunma sanayii firmasına rakip olmak istemedik, istemiyoruz. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu özellikle yüksek mühendislik gerektiren alanlara STM olarak sürekli yatırım yaptık. MİLGEM tasarımı veya denizaltı modernizasyon faaliyetlerimiz olsun, Türkiye’de bulunmayan mini taktik İHA ürünlerimiz olsun; hepsi STM’nin kendi öz kaynaklarıyla, kendi Ar-Ge harcamalarıyla geliştirilmiştir.

Diğer taraftan başta savunma sektörü olmak üzere, Türkiye’nin en büyük siber güvenlik firmalarının başında geliyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kritik kuruluşların veri merkezlerinde de etkili roller alıyoruz.”

“KARGU’da ihracatlarımız artacak”

İnsansız Hava Aracı teknolojisinde yaptıkları çalışmaları anlatan Güleryüz, “Taktik mini İHA sistemleri ürün ailemizdeki KARGU tamamen STM’nin öz kaynaklarıyla geliştirildi. KARGU şu anda TSK tarafından 2018 yılından beri kullanılıyor. Bu yıl KARGU’nun ihracatını da gerçekleştirdik.  Birçok ülke ile görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah yakın zamanda da ihracat yaptığımız ülkelerin sayısı artmaya başlayacak. KARGU’nun yanı sıra sabit kanatlı vurucu İHA sistemimiz ALPAGU var. ALPAGU da en az KARGU kadar etkili olabilecek bir ürün. Dünyada eşi, benzeri çok az olan bir ürün. KARGU’ya göre çok daha küçük ama etkili olan ALPAGU 1,9 kg gibi çok hafif bir yapıda.” ifadelerini kullandı.

“Geleceğin teknolojileri hakkında farkındalığı artırmalıyız”

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, STM’nin motivasyonunun neler olduğuna ve geleceğin teknolojileriyle ilgili farkındalığın artırılması gerektiğine yönelik şu açıklamalara yer verdi:

“STM’nin en büyük motivasyonu elde ettiği geliri, ihtiyaç duyulan alanlara özellikle niş alanlara, mühendislik gibi alanlara yatırım yaparak ülkeye değerler katmak. ThinkTech’i de bunun için bir araç olarak görüyoruz. STM ThinkTech, Türkiye’de kâr amacı gütmeyen, Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi.

Biz gerek kendi eforlarımızla gerekse teknoloji ve bilim üreten kurumlarımızla; başta savunma sanayii olmak üzere, geleceğin teknolojisi hakkında farkındalığı artırmamız gerektiğini düşünüyoruz.

ThinkTech olarak hocalarımızdan, diğer kurumlardan faydalanacağız. Üniversitelerdeki genç arkadaşlarımıza ve kuruluşlara yol çizip bu alana ilgiyi artırabilirsek ne mutlu bize. Hep beraber geleceğimiz için net ve başarılı projeler ortaya koyarız diye ümit ediyoruz.”

“Siber uzay da bir operasyon alanı”

Bugünün savaşının artık siber uzayda gerçekleştiğine işaret eden Özgür Güleryüz,

“Bugünün savaşı ve mücadelesi artık sadece tank, tüfek, top ile olmuyor. Dijitalleşen dünyada siber uzay da artık bir operasyon alanı.  Giderek etkinleşen ve dijitalleşen hususlardan bahsediyoruz; örneğin elektronik harp gibi. Artık IT siber güvenlikten çıktı ve platform siber güvenliğine doğru bir kayma gösteriyor. Türk savunma sanayii şu anda MMU, MİLGEM ve büyük platformlar geliştiriyor. Bunların siber güvenlik konusundaki hassasiyetleri ve yapılması gereken işler de giderek daha fazla önem kazanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ekosistemimizle birlikte büyüyeceğiz”

STM’nin Türk savunma sanayii firmalarıyla büyüme gerçekleştireceğine dikkat çeken Özgür Güleryüz son olarak şunları kaydetti:

“STM, ASELSAN, HAVELSAN ve TUSAŞ gibi firmalar olarak her zaman ekosistemlerimizle beraber çalışıyoruz. Biz özellikle STM olarak da şunu dile getiriyoruz: Biz büyüyeceksek ekosistemimizle büyüyeceğiz. Çalıştığımız firmalar var ama fuar ortamında bir araya gelebilmek ve onların ürünlerini görmek hepimize çok fazla şey katıyor.

SAHA İstanbul’un Yönetim Kurulu Üyesi olarak da yaptığımız toplantılarda, firmalarımızı nasıl bir araya getirebileceğimizi konuşuyoruz. Bu kapsamda SAHA EXPO’nun da önemli bir misyonu var. Fuarda bütün ekosistemdeki firmaları bir arada görebiliyoruz. Bu sayede birbirimizle zaman geçirme, birbirimizi daha iyi tanıma fırsatımız oluyor. Çalıştığımız alt yüklenicilerimizle görüştüğümüzde, yeni ürünler ve kabiliyetleri olduğunu da öğreniyor ve ihtiyaç halinde projelerimizde değerlendirmek üzere temaslarımızı genişletiyoruz.”