banner23

banner24

Rovenma'nın yerli ve milli kripto cihazı görevde

Rovenma CEO'su Halim Sertbaş, 2019 yılında tamamladığı, yerli ve milli imkanlarla ürettiği kripto cihazı 'Kindi' ürün grubu hakkında SavunmaTR ekibine özel açıklamalarda bulundu.

28 Eylül 2020, 15:53
Rovenma'nın yerli ve milli kripto cihazı görevde

Rovenma CEO'su Halim Sertbaş, 2019'da tamamladıkları ve göreve hazır hale gelen, kritik noktalarda kullanılan, tamamı yerli ve milli olan 'Kindi' ürün grubu başta olmak üzere, firmanın akıllı kargo otomatı, ağ güvenliği cihazları, uydu haberleşme cihazlarında gelinen son noktayı ve AR-GE çalışmalarını SavunmaTR ekibine anlattı.

2016 yılında Robotik Ve Endüstriyel Makineler alanında faaliyetlerine başlayan Rovenma, kurulduğu günden bu yana multidisipliner alanlarda yüksek teknolojiler geliştirmek üzere çalışıyor. Genç girişimciler tarafından Ankara’da kurulan ve 100 kişilik ekibi ile yüksek teknolojili tasarım ve üretimler yapan Rovenma, akıllı, yerli ve katma değeri yüksek teknolojiler üretebilen, dinamik ve inovatif bir teknoloji firması. Firmanın son yıllarda en çok konuşulan ve dikkat çeken ürünlerinden biride 'Kindi' ürün grubu. 

“Kindi markalı ağ güvenliği ekipmanlarımız ülkemizde tek, dünyada da sayılı markalar arasındadır”

Rovenma teknoloji firması, 2019 yılında tamamladığı, yerli ve milli imkanlarla ürettiği kripto cihazı 'Kindi' ürününü Savunma Sanayii başta olmak üzere bilişim, telekom ve bankacılık gibi veri transferi güvenliğinin çok kritik olduğu sektörlerde hizmete sundu.

Ülkemizde veri güvenliği farkındalık seviyesinin düşük olduğunu belirten Halim Sertbaş, “Biz, bilgi ve veriyi günümüz dünyasında kurumların ve özel şirketlerin sahip olduğu en değerli varlıklar olarak görüyoruz. Neredeyse kullandığımız her teknolojinin internete bağlı olması, dijitalleşmeyle birlikte artan siber tehditler, bilgi güvenliğini hem bireysel hem de kamusal düzeyde kritik bir noktaya getirmektedir. Rovenma, siber güvenlik probleminin can damarlarına yani uç nokta güvenliği, ağ güvenliği ve iletişim güvenliğine en güvenilir donanımsal çözümü sunmaktadır çünkü yazılımlarla korunan veriler ne yazık ki yine yazılımlarla tehdit edilmektedir.

Kindi markası altında ürettiğimiz çip tabanlı donanımsal kripto cihazlarımız ve data diyot cihazlarımız kırılamaz güvenlik seviyeleri ile kurumların tüm lokasyonları arasındaki tüm veri trafiğini ister ethernet ister IP seviyesinde şifrelemektedir. İki teknoloji de %100 donanım tabanlı yapısı sayesinde güçlü bir güvenlik ağı sağlamaktadır. Tüm elektronik kartları, sayısal tasarımları, işletim sistemi dahil tüm yazılımları ve tüm mekanik tasarımları kendi ekibimiz tarafından yapılan Kindi markalı ağ güvenliği ekipmanlarımız ülkemizde tek, dünyada da sayılı markalar arasındadır.” ifadelerini kullandı.

Firmanın genel yapısından bahseden Sertbaş, “Rovenma Elektronik, Hacettepe Teknokent’te ArGe çalışmalarını, Kahramankazan’daki fabrikasında üretim faaliyetlerine ve ülkemizin en büyük 5 ilinde de cihazlarının kurulum, bakım ve onarımını yapmaya devam etmektedir. Yerli ve global pazara akıllı kargo otomatları ile çip tabanlı kripto, data diode ve uydu haberleşme cihazları gibi yüksek teknolojili cihaz çözümleri sunmaktadır. Rovenma, sivil ya da savunma sektörü farketmeksizin, gerçek anlamda yerli ve milli cihazlar üreten bir teknoloji firmasıdır.” şeklinde ifade etti. 

“Noktadan noktaya veya çoklu noktalar arası farklı topolojilerde kesintisiz şifreleme yapabilmektedir”

Kindi Kripto Cihazları’nın, lokasyonlar arası aktarılan verileri FPGA tabanlı yüksek hızlı elektronik kart üzerinde uluslararası standartlara uygun AES256 GCM algoritmasıyla şifrelemekte olduğunu söyleyen Sertbaş; “Tamamı firmamıza ait sayısal tasarımlar ile donanım üzerinde gerçekleşen şifreleme işleminde 40 Gbps’a kadar şifreleme hızı ve sadece 2µs ultra düşük gecikme ile üstün bir performans sunmaktadır. Noktadan noktaya veya çoklu noktalar arası farklı topolojilerde kesintisiz şifreleme yapabilmektedir. Kindi Kripto Cihazlarının, farklı boyutlarda rack-kabin, masaüstü ya da araç içi mini versiyonları mevcuttur.

Uluslararası tüm sertifikalara uygun olan kripto cihazlarımız kamu, askeri ve sivil sektörün ağ güvenliği gereksinimleri için geliştirilmiştir.” dedi.

“Son yıllarda özellikle üretim tesislerine yapılan atakların ne kadar büyük zararlara sebep olduğunu görüyoruz”

Kindi Data Diode Cihazı ile kritik ağların izole edilmesinin sağlandığını belirten Halim Sertbaş; ”Açık bağlantı noktalarından gelebilecek siber tehditler ağ üzerinde fiziksel olarak engellenmektedir. Cihaz, donanım yapısı sayesinde veri iletiminin sadece tek yönlü yapılabilmesini kullanıcıya garanti etmekte; kritik alt yapıya sahip ağların fiziksel bir sınır ile korunması sağlanmaktadır. Son yıllarda özellikle üretim tesislerine yapılan atakların ne kadar büyük zararlara sebep olduğunu görüyoruz. İran’da, Ukrayna’da ve birçok yerde gerçekleşen benzer saldırılara karşı en doğru koruma yöntemi, ağı donanım düzeyinde izole etmektir. Sadece savunma veya kritik üretim alanlarının değil; data diode’un kamu, finans, sağlık ve ulaştırma gibi birçok sektör için önemli bir güvenlik çözümü olduğu konusunda artık tüm dünya hem fikir.” ifadelerini kullandı.

“RovSat, kamu, askeriye, acil eylem planlamaları ve sivil sektör için uzaktan iletişim sağlamaktadır”

RovSAT Uydu Haberleşme Modemi’nin, karada, denizde, havada ve uzayda en yüksek hızlarla kesintisiz iletişim sağlamak amacıyla geliştirilmiş yüksek frekanslı bir uydu haberleşme cihazı olduğunu ifade eden Halim Sertbaş;

10kbps’dan 25Mbps’e kadar değişen bant genişlikleriyle haberleşme imkanı sağlayan RovSat, kamu, askeriye, acil eylem planlamaları ve sivil sektör için uzaktan iletişim sağlamaktadır. Terminal ve merkezi cihaz modemlerinin bağlantının olmadığı yerlerde de uydu üzerinden telefon, internet ve telsiz gibi farklı kanallar üzerinden iletişim kurulmasını sağlamaktadır.

RovSat Uydu Haberleşme Modeminin kullanım alanlarına aşağıdaki örnekler verilebilir.

Askeri Mobil (Kara/Deniz/Hava) Haberleşme
Bireysel ve Kurumsal İnternet
Kapalı Çevrim Haberleşme
İnternet Erişimi Yedekleme
Noktadan Noktaya Büyük Veri Transferi ve Yedekleme” dedi.

“Rovenma dünyanın en kaliteli kargo otomatlarından birini üretirken çok ileri seviye teknolojiler ve kaliteli malzeme ve işçilik kullanmaktadır”

Akıllı kargo otomatlarının, 7/24 gönderilerimizi rahatlıkla alabileceğimiz teknolojik sistemler olduğunu söyleyen Halim Sertbaş; “Kargo otomatları, çok hızlı büyüyen e-ticaret sektörü ile aynı oranda büyüyemeyen kargo lojistik sektörünün üzerindeki yükü azaltarak daha verimli bir kargo teslimat süreci sağlar. Evde/işte/adreste bulamama, yetiştirilemeyen ya da hiç yapılamayan teslimatlar ve yanlış adres gibi tüm sorunlar akıllı kargo otomatları sayesinde ortadan kalkmaktadır. Kargo firmaları daha az maliyetle daha yüksek kargo hacimleri elde ederken, doğaya bırakılan zararlı egzoz gazları da ciddi oranda azalmaktadır.

Akıllı kargo otomatları dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle Almanya ve Polonya gibi AB ülkeleri, uzakdoğu ülkeleri ve Amerika'da ciddi bir tüketici alışkanlığı haline gelmiştir. Sadece AB genelinde 50.000 noktadan fazla kargo otomatı bulunmaktadır.
Rovenma Rovlocker markası ile ürettiği son nesil kargo otomatları ile dünyada adından söz ettirmeye başlamıştır. Ülkemizde 300 noktada tüm hava koşullarında 3 senedir hizmet veren cihazlarımız, 2019'da yurtiçinden aldığı iyi tasarım ödülüne, 2020'de İtalya'dan aldığı tasarım ödülünü de eklemiştir. Rovenma dünyanın en kaliteli kargo otomatlarından birini üretirken çok ileri seviye teknolojiler ve kaliteli malzeme ve işçilik kullanmaktadır ancak uzakdoğu üretimi cihazlar bu anlamdan sektörü manipüle etmekte ve maalesef yanlış yönlendirebilmektedir.

Özellikle pandemi döneminde artan e-ticaret oranları ülkemizde de akıllı kargo otomatı sistemlerini kurmaya/kullanmaya daha çok teşvik etmiştir. Yakın zamanda ülkemizin en büyük ticaret sitelerinden birine çoklu adetlerde satış yaparak ülkemizdeki tek üretici olarak cihaz ağımızı genişletmiş bulunmaktayız. Kargo otomatlarının ülkemizde üretiliyor olması 10'larca sektöre ve istihdama ciddi katkılar sağlamakla birlikte, milyonlarca vatandaşımızın da önemli bir sonuna güvenli ve teknolojik bir çözüm sunmaktadır.” dedi.

“Soğutmalı akıllı kargo otomatları sayesinde ürünleri istenilen saatte ve adreste bulunmaya gerek kalmadan güvenle teslim almak mümkün”

Soğutmalı akıllı kargo otomatı hakkında da bilgiler veren Sertbaş; “Soğuk zincir gerektiren ürünlerin lojistik aşamasında ihtiyaçlarını karşılayan, aynı şekilde 7/24 ürünlerinizi alabileceğiniz akıllı kargo dolaplarıdır. Eczacılık, gıda, kozmetik gibi ürünlerin saklama koşullarının belli özellikler gerektirdiği sektörlerde kullanılmaktadır.

Lojistik firmalarını yiyecek-içecek sektöründe, hazır ürünler ve/veya market ürünlerinin teslimat süreçlerinde çeşitli sorunlar beklemektedir. Soğutmalı akıllı kargo otomatları sayesinde ürünleri soğuk zinciri bozulmadan, istenilen saatte ve adreste bulunmaya gerek kalmadan güvenle teslim almak mümkündür.” ifadelerini kullandı.