CBS kanalının “The FBI Declassified” isimli programında yapılan röportajlar ve daha önceden açıklanmamış görüntüler ile federal ajanlar tarafından çözülen olaylar inceleniyor. The FBI Declassified'ın bir bölümünde de ABD içerisinde birer Amerikalı gibi yaşamış olan Rus ajanlar incelendi.

CBS News tarafından yapılan habere göre, 2000 yılı civarında FBI çok sayıda Rus ajanının ABD içerisinde birer Amerikalı gibi yaşadığını öğrendi. FBI Karşı Casusluk Bölümü’nün yardımcı yöneticisi Alan Kohler’ın ifadelerine göre “Operation Ghost Stories” FBI tarafından yürütülen en büyük karşı casusluk araştırmalarından biri oldu.

FBI "Rus ajan ağını" çözmek için yıllarca uğraştı

Rus ajanlar Amerikalıların günlük hayatına adapte olup aile kurmaları ve işe girmelerinin yanında şifreli mesajlar ile bilgi aktarımı yapabilmeleri için de Rusya’da eğitildiler. FBI ajanları 10 yıldan daha uzun süren bir zaman diliminde Rus ajanlarını dinleyerek ve seyahatlerini takip ederek iletişim ağlarının sırrını çözmek için çalıştı.

Karşı casusluk ajanlarının ifadelerine göre, Rus ajanlar ABD içerisinde önemli bilgiler edinebilecekleri ve önemli kişilere erişebilecekleri meslekleri edindi.

Para transferleri Rus ajanları ele verdi

Rus ajanlar operasyonlarını sürdürebilmek için birbirleri ile para aktarımı yapıyorlardı. Para dolu çantayı birbirleri ile değiştirerek veya bazı konumlara bırakarak para transferi sağladıkları FBI tarafından fark edildi. Böylece FBI para transferlerini izleyerek Rus ajanlarının ağına erişim fırsatı kazandı.

Gizli Rus ajanlarından Cynthia Murphy finansal planlamacılık yapıyordu, Cynthia Columbia Üniversitesi'nde işletme üzerine yüksek lisans yaparak ABD içerisindeki uzman kişilere erişim için fırsat kazanmış oldu.

FBI para transfer ağının yanında ajanların görsellere mesajları saklayarak merkezle iletişim kurmasını sağlayan sofistike yazılımı da keşfetti. Böylece FBI, Murphy ve merkezin arasında geçen tüm mesajlara erişebilir hale geldi.

Yıllarca süren araştırmalar ve takipten sonra 28 Haziran 2010 tarihinde ABD içerisindeki 10 gizli Rus ajanı ABD tarafından tutuklandı. Bu esnada Rusya’da alıkonulmuş dört Avrupalı ajan bulunmaktaydı. Rusya ve ABD aralarında ajanları değiştirmek için bir anlaşma yapmak adına müzakere etmeye başladı. Rus ajanları sorgulandıktan sonra çocukları ile birlikte değişim için Viyana’ya giden bir uçağa bindirildi. Viyana’da bulunan bir havalimanında ajanlar değiş tokuş edildikten sonra operasyon tamamlanmış oldu.