Urban Savunma Genel Müdürü Fazıl Hızal, SavunmaTR’ye özel açıklamalarda bulundu.

Urban Savunma Genel Müdürü Fazıl Hızal, Şahi 209 Blok 2’nin şu anda platform entegrasyonu seviyesinde olduğunu söyledi.

“Deniz platformu için çalışmalara başlayacağız”

Fazıl Hızal; “Taktik tekerlekli mobil hareketli araç üzerinde atışlı testler için menzil testleri ve mühimmat testlerine hazırlık için bir entegrasyon çalışması yürütüyoruz. Bu çalışmanın sonucunda mobil olarak sahada atış doğrulamaları yapıldıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’yle koordineli bir şekilde, yetkili kurumlarla organize ve koordineli bir şekilde deniz platformu için çalışmalara başlayacağız. Bu arada mühimmat geliştirme çalışmalarımız da devam ediyor.” dedi.

“Şahi yalnız kalmayacak”

Şahi 209 Blok 2’nin yanı sıra yine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan çeşitli silah ve savuma teknolojileri konusunda çalışmalarının devam edeceğini belirten Fazıl Hızal; “Proje ve çalışmalarımız resmileştikçe duyuracağız. Hala Ar-Ge sürecinde olan çalışmalarımız, saha testi seviyesine gelmiş çalışmalarımız var dolayısıyla şunu söyleyebilirim ki, 'Şahi 209 Blok 2' yalnız kalmayacak.” dedi.

Salih Çelikyay: NATO, Türkiye'yi bir seçim yapmaya zorlayabilir Salih Çelikyay: NATO, Türkiye'yi bir seçim yapmaya zorlayabilir

Yıldırım test tesisi Türkiye’de bir ilk olacak”

Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’ne, Hızal firması olarak katkı sağladıklarını söyleyen Fazıl Hızal; “Hızal Şirketi; Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’nin yüklenicisi konumunda, benim de Hızal Şirketinde bir görevim ve MMU Projesi’nde bir katkım var. MMU Projesi’nde yaptığımız iş, “Yıldırım test tesisi”nin kurulması. Bu önemli bir rol çünkü; dünyada yapılmış olan hava platformlarının bu özelliklerde, bu kapsamda, testlerinin yapılabildiği 'yıldırım test tesisi' sayısı çok az. Bu tesisimiz Türkiye’de de ilk olacak. 'yıldırım test tesisi' sayesinde yüksek gerilim, yüksek akım konusunda uzmanlar yetişebilecek. Platformların yıldırım etkilerine doğrudan veya dolaylı etkilerine karşı testlerinin bire bir yapılabildiği bir yer olduğu için oldukça kıymetli. Çünkü şu ana kadar ürettiğimiz platformları ya yurtdışında test ettirmek zorunda kalıyorduk veya test edemediğimiz için analiz, modelleme ve simülasyonlarla yetinmek zorunda kalıyorduk bu anlamda “yıldırım test tesisi” sayesinde ciddi bir mühendislik aşaması kaydetmiş olacağız.” dedi.