Samsung'un kâr artışı ağırlıklı olarak çip ve ekranlardan elde edilen kârlardan gelişti. Şirketin gelirleri yıldan yıla sırasıyla %4 ve %6 düşerek 44.5 milyar $ olmuştu.

Şirketin bu yıl yarı iletkenler için ayırdığı yatırım harcamaları bütçesi 12.4 milyar dolar civarında. Veri merkezleri ve bilgisayarlardan gelen talepler sayesinde ikinci çeyrekte Samsung’un bellek işinden elde ettiği kâr yükselmeye başlamıştı.

Diğerlerine nazaran daha az olan mobil bellek talepleriyse daha zayıf bir NAND büyümesi gerçekleşmesine sebep oldu. Ancak Samsung senenin ikinci yarısında mobil cihazlar ve tüketici elektroniği talebinde kademeli bir iyileşme ve artış bekliyor. Akıllı telefonlar ve oyun konsollarının yön verdiği mobil ve grafik belleği talebinin de toparlanmasını bekleniyor.

Şirket gelecekte yüksek çözünürlüklü sensörler ve 5G özellikli sistem çipleri gibi önemli ürünlerin satışlarını artırmaya odaklanacak gibi gözüküyor. Cep telefonlarındaki talebin 3. çeyrekte iyileşme göstermesi ile dördüncü çeyrekte mobil ekranlardan gelmesi beklenen kârda da bir toparlanma hedefleniyor.

Büyük boyutlu panellerin kullanımı amacıyla şirket daha önce de planlandığı gibi kuantum-dot (QD) ekranların geliştirilmesini hızlandırmak için çalışmaya devam edecek. Samsung 2020'nin ikinci yarısında şirketin amiral gemisi olan Galaxy Note ve katlanabilir bir telefon da dahil olmak üzere yeni akıllı telefonlarının lansmanını yapmayı planlıyor.