banner23

banner24

401. Test Filo, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında

401. Test Filo'ya ait F-16D Block 40 savaş uçağı, Kuzey Irak'ta terör örgütü PKK'ya yönelik Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında görev alıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 24.04.2021, 22:50
401. Test Filo, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta terör örgütü PKK'ya yönelik başlattığı Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları, başarılı bir şekilde devam ediyor.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından 23 Nisan gecesi başlayan Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarına dair Twitter'dan paylaşılan görüntülerde, 401. Test Filo'ya bağlı ve kanatları altında iki adet HGK-84 (hassas güdüm kiti) bombası taşıyan F-16D Block 40 savaş uçağının da operasyona katılım sağladığı görüldü.

Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarına ayrıca 737 Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) uçağı, KC-135R tanker uçakları, CN-235 nakliye uçağı ve ATAK helikopteri havadan destek sağladı. 

Dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu test filo komutanlığı, milli olarak geliştirilen birçok sistemin test edilebilmesine imkan sağlıyor. Hem F-4E hem de F-16  savaş uçağına sahip olması açısından ise  Türkiye'deki tek filo olma özelliğini koruyor. 

401. Test Filo Komutanlığı'na bağlı F-16'lar son olarak Göktuğ Projesi kapsamında TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen Bozdoğan Görüş İçi Hava Hava Füzesi’nin, havadan gerçekleştirilen ilk atışlı testini gerçekleştirmiş ve hedefi başarıyla vurmuştu.

banner34