banner23

banner24

Abakan anti-balistik füze sistemi Ortadoğu'daki bir müşteriye satıldı

Rus Almaz Antey Group tarafından geliştirilen Abakan anti-balistik füze sisteminin Ortadoğu'daki bir müşteriye satıldığı belirtildi.

SAVUNMA SANAYİİ 27.12.2021, 14:55
Abakan anti-balistik füze sistemi Ortadoğu'daki bir müşteriye satıldı

Şirket temsilcilerinden Dimitry Khrupalo, sistemin ilk kez Ortadoğu'daki bir ülkenin silahlı kuvvetlerine satıldığını belirterek, müşterinin kim olduğuna dair detaylı bilgi vermedi.

Novostivl'in haberine göre ilk kez Dubai Airshow-2021'de tanıtılan sistem önemli bir eşiği aştı. Buna göre şirket Ortadoğu'dan ismi açıklanmayan bir ülkeye satış gerçekleştirdi.

Müşterinin ismi açıklanmasa da Dubai Airshow boyunca Suudi Arabistan ve Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin Rus Almaz Antey Group ile temaslarda bulunduğu ve en büyük iki potansiyel müşterinin bu iki ülke olduğu iddia ediliyor.

Şirket temsilcilerinden Dimitry Khrupalo ayrıca sistemin Almaz Antey’in en yeni hava savunma sistemlerinden biri polan Antey-4000 ile müşterek hareket ettiğini belirterek, özellikle Ortadoğu'dan ciddi bir talep oluştuğunu vurguladı.

Mısır ordusu birkaç ay önce teslim edilen IRIS-T SLM hava savunma sistemine ek olarak 7 batarya IRIS-T SLM orta menzilli ve 10 batarya IRIS-T SLX uzun menzilli hava savunma sistemi tedarik etmek için Almanya merkezli Diehl Defence ile sözleşme imzaladı.

Suudi Arabistan ise Ekim ayında Krasukha-4 tipi elekronik harp sistemleri (EWS) konusunda Rus savunma sanayii şirketi Rosoboronexport ile görüşmeler gerçekleştirdiği belirtilmişti.

banner34