banner23

banner24

ABD, 6 adet NASAMS için el sıkıştı

ABD ordusu, Ukrayna'ya göndereceği 6 adet NASAMS ​​​​​​​Orta Menzilli Hava Savunma Sistemini üretmesi için Raytheon Missiles and Defense ile 1,2 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı.

SAVUNMA SANAYİİ 02.12.2022, 09:42
ABD, 6 adet NASAMS için el sıkıştı

ABD, Ukrayna'nın hava savunma gücünü desteklemek için bir anlaşmaya daha imza attı.

Defene Post'un haberine göre ABD ordusu, Raytheon Missiles and Defense ile 1,2 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı. Sözleşme kapsamında 6 adet NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi üretilecek.

Macaristan’dan 1 milyar dolarlık NASAMS hava savunma sistemi tedariki

Washington'un Kiev'in Rus güçlerine karşı saldırılarını desteklemeye yönelik 5'inci Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi paketinin bir parçası olan sözleşme kapsamında üretilecek olan NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemini 24 aydan daha hızlı bir şekilde üretmek için ABD ordusu, Raytheon ile görüşmeler sağlayacak.

Resim

Özellikle son 2 aydır altyapısına yönelik yoğun saldırıya uğrayan Ukrayna, hava savunma sistemlerine olan ihtiyacını Rusya'nın karşısında yer alan Batılı ülkelerden temin ediyor.

ABD, 2022 başında Ukrayna'ya 2 adet NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemini tedarik etmesi için Raytheon ile anlaşma imzalamış, anlaşmanın ardından da NASAMS Ukrayna'ya çok geçmeden konuşlandırılmıştı.

NASAMS

İlk iki NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemini Kasım ayında teslim alan Ukrayna kalan 6 sistemi ise üretim faaliyetinin tamamlanmasının ardından teslim alacak. ABD Raytheon ile yaptığı bu sözleşme ile Ukrayna’ya toplamda 8 sistem NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi göndermiş olacak.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin bu ay başında yaptığı açıklamada Ukrayna'da Kasım ayında gönderilen ilk NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemlerinin  Rus füzelerini etkisiz hale getirmede yüzde 100 başarılı olduğunu söylemişti.

How strong is the air defense for Russia? How easily could it be  penetrated? - Quora

Geniş bir hava sahasında etkin savunma gücüne sahip Raytheon imzalı NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi; uçakları, 'drone'ları ve seyir füzelerini tanımlayabilir, devreye alabilir ve yok edebilir. NASAMS ayrıca şehrin altyapı gibi çeşitli kritik unsurlarını hedef alan havadan karaya füze tehditlerinden de koruyabilir.

NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi; Sentinel A3 radarından ve Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze gibi bir dizi efektörden oluşuyor.

banner34