banner23

banner26

banner24

banner25

ABD, B-52 bombardıman uçaklarının ömrünü uzatıyor

ABD Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ve dünyadaki en yaşlı uçaklardan biri olan B-52 bombardıman uçakları modernize ediliyor.

SAVUNMA SANAYİİ 13.04.2021, 15:50
ABD, B-52 bombardıman uçaklarının ömrünü uzatıyor
banner34

ABD Hava Kuvvetleri, B-52 bombardıman uçaklarını modernleştirme programı için çalışıyor. B-52 uçaklarına ait modernleştirme programının amacı ise 1950’li yıllardan beri uçuş yapan B-52 bombardıman uçaklarının ömrünü uzatmak olduğu biliniyor. Böylece ABD Hava Kuvvetleri B-52’lerin 2050’li yıllara kadar operasyonlarda kullanılabilir olmasını sağlamayı hedefliyor.

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait en eski bombardıman uçağı olan B-52'lerin yazılım ve silah sistemleri gibi çeşitli bölümlerinde zaten yıllardır iyileştirmeler yapılıyordu. Yapılan iyileştirmelerin yanında hava kuvvetleri, B-52 uçakları için yeni motorların üretilmesini de planlıyor.

Stars and Stripes tarafından yapılan habere göre, B-52H bombardıman uçaklarının modernleştirme programı kapsamında Raytheon Technologies’ın bir parçası olan Collins Aerospace isimli şirket, uçaklar için yeni bir tekerlek ve karbon fren tasarlayıp geliştirecek. ABD Hava Kuvvetleri’nin seçmiş olduğu Collins Aerospace şirketi, geliştireceği tekerlek ve karbon fren için patentli bir karbon ısı emici materyal kullanacak.

Collins Aerospace’in yaptığı açıklamalara göre yeniden tasarlanacak sistemler sayesinde B-52H bombardıman uçakları bakıma ihtiyaç duymadan daha fazla sayıda iniş yapabilecek. Şirketin tasarlayacağı tekerlekler ve frenler 77 uçaktan oluşan filonun donanımının iyileştirilmesine yardımcı olacak.

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-15, F-16, C-5 gibi başka uçaklarda kullanılmak üzere tekerlekler ve frenler, Collins Aerospace tarafından sağlanmıştı.

25°
az bulutlu