banner23

banner24

ABD'den hipersonik füze savunmasına ilişkin yeni karar

ABD yönetimi, ABD Füze Savunma Ajansı'na balistik ve hipersonik füze savunma uygulamalarında kullanılacak lazer teknolojisini araştırma ve geliştirme yetkisi veriyor.

SAVUNMA SANAYİİ 02.01.2022, 13:09
ABD'den hipersonik füze savunmasına ilişkin yeni karar

ABD Füze Savunma Ajansı, yeni kararın ardından balistik ve hipersonik füze savunma uygulamalarında kullanılacak lazer teknolojisini araştırma ve geliştirme yetkisine sahip olacak.

Defense News sitesinde yer alan habere göre NDAA (Ulusal Savunma Yetki Yasası), ABD Savunma Bakanlığı'nın "diğer yönlendirilmiş enerji çabalarıyla koordineli olarak balistik ve hipersonik füze savunma görevi için geçerli olan yönlendirilmiş enerji programlarını bütçeleme, yönlendirme ve yönetme” yetkisini Füze Savunma Ajansı'na devretmesini söylüyor.

ABD bu değişiklik ile hipersonik füzelere karşı koyma noktasında daha fazla etkin olmayı hedefliyor.

Nitekim bundan birkaç gün önce de ABD yönetiminin hipersonik füze karşıtı sistemlere yönelik girişimleri gündem olmuştu. Öyle ki Pentagon'un seçimi üzerine Lockheed Martin, Northtop Grumman ve Raytheon şirketlerinin hipersonik silah saldırısına karşı savunma yapabilecek bir füze sistemi geliştirmek için rekabet etmesine karar verilmişti.

banner34