banner23

banner26

banner24

banner25

ABD'den İngiltere'ye 700 milyon dolarlık askeri satış

ABD, İngiltere'ye tahmini 700 milyon dolar değerindeki Balistik Füze Savunma Radarı ve C2BMC komuta kontrol merkezi satışını içeren sözleşmeyi onayladı.

SAVUNMA SANAYİİ 18.03.2022, 11:22
ABD'den İngiltere'ye 700 milyon dolarlık askeri satış
banner34

İngiltere, füze savunma yeteneklerini ABD'den aldığı teçhizatlarla güçlendiriyor.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamaya göre ABD Dışişleri Bakanlığı, İngiltere'ye tahmini 700 milyon dolar değerindeki Balistik Füze Savunma Radarı ve C2BMC komuta kontrol merkezi satışını içeren sözleşmeyi onayladı.

Onaylanan sözleşme kapsamında ABD, İngiltere'ye Lockheed Martin üretimi 1 adet Balistik Füze Savunma Radarı ve 2 adet Komuta Kontrol Muharebe Yönetim ve Haberleşme merkezi (C2BMC) teslim edecek.

Açıklamada, bu satışın Avrupa'da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için bir güç olan NATO müttefikinin güvenliğini artırarak ABD'nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyeceği ifade edildi.

Onaylanan satışın İngiltere'nin NATO Balistik Füze Savunma sistemlerinin etkinliğini artırarak İngiltere ve NATO'ya yönelik mevcut ve gelecekteki balistik füze tehditlerini karşılama yeteneğini geliştireceği vurgulandı.

24°
açık