banner23

banner24

ABD'den Tayvan'a Patriot onayı

ABD, 100 milyon dolarlık Patriot füzelerinin ekipman ve hizmetinin Tayvan ordusuna muhtemel satışını onayladı.

SAVUNMA SANAYİİ 09.02.2022, 10:55
ABD'den Tayvan'a Patriot onayı
banner46

ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (SGIA / DSCA), Tayvan'a 100 milyon dolarlık Patriot füze sistemi satışının onaylandığını duyurdu.

The Guardian sitesinde yer alan habere göre Washington'daki Tayvan Büyükelçiliği'nden gelen talep ABD Dışişleri Bakanlığı'nın onayının ardından Kongre'ye yönlendirildi. SGIA'dan yapılan açıklamada Patriot hava savunma sisteminde yapılacak güncellemelerin "alıcının güvenliğini artırmaya ve bölgedeki siyasi istikrarı, askeri dengeyi, ekonomik ve ilerlemeyi sürdürmeye yardımcı olacağı" belirtildi.

"ABD'nin çıkarlarına hizmet eden bir satış"

Ayrıca "Bu önerilen satış, alıcının silahlı kuvvetlerini modernize etme ve güvenilir bir savunma kabiliyetini sürdürme çabalarını destekleyerek ABD'nin ulusal, ekonomik ve güvenlik çıkarlarına hizmet ediyor." ifadelerine de yer verildi. Anlaşma kapsamında ana yüklenicilerin  Raytheon Technologies ve Lockheed Martin olacağı belirtildi.

Tayvan'ın bu kararı aslında 2019 yılında Donald Trump döneminde alınmıştı. 

Patriot hava savunma sistemi

İlk Patriot hava savunma sisteminin üretim kararı, ABD Hava Kuvvetleri tarafından 1980'lerde alınmıştı. Patriot füzeleri ilk kez 1991'deki Körfez Savaşı'nda Suudi Arabistan ve İsrail'i korumak için kullanıldı. Bu füzeler, Irak Scud füzelerine karşı savunma sağladı. Teknoloji geliştikçe ve tehditler değişkenlik gösterdikçe, Patriot füzeleri de bu doğrultuda geliştirildi.

Patriot füze sistemleri, entegre hava ve savunma sisteminin bir parçası olarak hava tehditlerine karşı savunma sağlama görevi görüyor. Patriot kısa sürede tepki verme, aynı anda birden fazla hedefi angaje etme, iyi derecede yer hareketliliği ve elektronik manipülasyona direnme yeteneği ile ön plana çıkıyor. 

Özellikler

Tipi: Kısa menzilli

Güdüm sistemi: Aktif radar güdümlü

Harp başlığı: Harp başlığı yok

Azami etkili menzili: 20+ km

Azami etkili irtifası: 15.000 m

Sürat: 4,5 Mach

banner34
21°
parçalı az bulutlu