banner23

banner26

banner24

banner25

ABD'den Ukrayna'ya 125 milyon dolarlık askeri yardım

ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna için 125 milyon dolarlık askeri yardım paketini açıkladı.

SAVUNMA SANAYİİ 02.03.2021, 10:20
ABD'den Ukrayna'ya 125 milyon dolarlık askeri yardım
banner34

ABD, Rusya'ya karşı en önemli müttefiklerin biri olan Ukrayna için kapsamlı bir askeri yardım paketi açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna ordusunun ülkenin toprak bütünlüğünü ve sınırlarını korumasına, ayrıca NATO ile birlikte çalışabilirliği geliştirmesine yardımcı olacak eğitim, teçhizat ve danışmanlık çabalarını içeren 125 milyon dolarlık askeri yardım paketinin onaylandığı ifade edildi.

Pentagon açıklamasında bu yardımın, Ukrayna'nın kendisini Rus saldırganlığına karşı daha etkili bir şekilde savunmasını sağlamak için ABD'nin savunma amaçlı ölümcül silahlar sağlama taahhüdünü yerine getirdiği belirtildi.

Askeri yardım paketi, halihazırda ABD Donanması tarafından da kullanılan iki adet SAFE Boats International tarafından üretilen Mark VI devriye botunun teslim edilmesini içeriyor. Paket ayrıca, tespit ve gözetleme radarlarının Ukrayna ordusuna teslimini kapsıyor.

ABD, Rusya'nın 2014'te Kırım'ı ilhak etmesinden bu yana Ukrayna'ya 2 milyar dolardan fazla askeri güvenlik yardımı gerçekleştirdi. ABD Savunma Bakanlığı son olarak, geçen yıl haziran ayında Ukrayna'ya 600 milyon dolarlık bir askeri yardım paketi sağladı.

25°
açık