banner23

banner26

banner24

banner25

ABD'den Yunanistan'ın F-35 alımı için adım

ABD Hava Kuvvetleri'nden bir heyet, Yunanistan'ın F-35 savaş uçağı alımı için gereklilikler konusunda bilgi vermek için Atina'ya bir ziyaret gerçekleştireceği bildirildi.

SAVUNMA SANAYİİ 09.02.2022, 14:52
ABD'den Yunanistan'ın F-35 alımı için adım
banner34

Yunanistan'ın Lockheed Martin F-35 Lightning II Müşterek Taarruz Uçağı satın alma planları kapsamında yeni bir gelişme oldu.

Janes'in haberine göre ABD Hava Kuvvetleri'nden bir heyet, F-35 programını ilerletme gereklilikleri konusunda bilgilendirme yapmak için Atina'yı ziyaret edecek.

"Yunanistan, F-35 programının bir parçası olacak"

Konuya ilişkin açıklamaya yapan ABD’nin Atina Büyükelçisi Geofreyy Pyatt, "Öncelikle en önemli noktadan başlayalım. Yunanistan, F-35 programının bir parçası olacak. Bence bu hem Yunan hükümeti hem Yunan Hava Kuvvetleri hem de ABD yönetimi tarafından açıkça anlaşılmış durumda. Bu konu hakkında yalnızca benden değil diğer üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden de açıklamalar duydunuz. 

ABD Hava Kuvvetleri'nden bir ekibimiz gelecek ay, Yunan hükümetine F-35 programında ilerleme gereklilikleri hakkında bilgi vermek üzere Atina'ya gelecek." ifadelerini kullandı.

Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis, 2019 yılının Nisan ayında Yunanistan'ın F-35 satın almayı düşündüğünü açıklamıştı. 

12°
açık