banner23

banner26

banner24

ABD Deniz Piyadeleri, mobil Demir Kubbe'yi test ediyor

ABD Deniz Piyadeleri, İsrail'in ana kullanıcısı olduğu Demir Kubbe füze savunma sistemini mobil hale getirerek seyir füzelerine ve orta menzilli tehditlere karşı kullanmayı planlıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 06.06.2021, 17:58
ABD Deniz Piyadeleri, mobil Demir Kubbe'yi test ediyor
banner34

Demir Kubbe füze savunma sistemi, değişen tehditlerden ötürü ABD Ordusu tarafından da kullanılmaya başlandı.

Israel Defense'in haberine göre ABD Deniz Piyadeleri, İsrailli Rafael şirketi tarafından üretilen Demir Kubbe füze savunma sistemini, mobil hale getirerek seyir füzelerine ve orta menzilli tehditlere karşı test etmeye başladı. Deniz piyadelerinin bir süredir Demir Kubbe'nin füzesi olan Tamir üzerinde test çalışmaları yaptığı da vugulandı. 

Testlerden sorumlu yönetici Don Kelley, program kapsamında bir testin gerçekleştiğini belirterek, ilk prototipin oluşturulmaya başlandığını bildirdi. Kelley'e göre test edilen sistemler, iki ana bölümden oluşuyor. Bunlardan ilki Tamir füzesi için mobil bir araca bağlı komuta kontrol sistemiyken, ikincisi ise Demir Kubbe'nin yine mobil olarak fırlatıcı ve önleyici sistemlere entegre edilmesi.

Demir Kubbe Füze Savunma Sistemi

Demir Kubbe’nin üretim amacı İsrail’in başta Gazze’deki direniş gruplarının tehditlerine karşı anti-havan/roket/füze sistemi işlevi görmesidir. Bu işlevinden ötürü kıstaslarından ‘özel amaçla üretilme’ noktasında farklılık göstermektedir. Demir Kubbe sistemi, yine kendisine özel üretilen ‘Tamir’ isimli güdümlü füzeleri kullanmaktadır. Tamir füzeleri klasik hava savunma füzelerinden farklı olarak hedefine doğrudan çarpmak yerine, hedefe oldukça yakın bir noktada patlayarak (blast warhead) hedefin imha edilmesini sağlar. Genel olarak bu yöntemi kullansa da, hit-to-kill (füzelerin kafa kafaya çarpışması) kabiliyetine de sahiptir.70 km menzile sahip Tamir füzesi savaş başlığını baş kısmında değil, gövdesinin orta kısmında taşımaktadır. Demir Kubbe sisteminin bir diğer önemli özelliği ise havadaki düşman roketin açısal hesabını yaparak tahmini düşüş noktasını hesaplamasıdır. Buna göre eğer düşman roket maddi zarar oluşturmayacak bir noktaya düşmekteyse, sistem herhangi bir tepki vermemektedir. 

26°
açık