banner23

banner26

banner24

banner25

ABD Deniz Piyadeleri yeni zırhlı aracı test etti

Amerikan Deniz Piyadeleri, Japonya Alpleri'nde yeni hafif taktiksel aracı test ettiler.

SAVUNMA SANAYİİ 21.12.2020, 21:31
ABD Deniz Piyadeleri yeni zırhlı aracı test etti
banner34

Humvee zırhlı aracının halefi olarak nitelendirilen aracın ilk denemesi, bu ayki Orman Işığı Tatbikatı’nda (Exercise Forest Light) gerçekleştirildi.

Stars and Stripes sitesinde yer alan haberde, yirmi zırhlı kamyonla birlikte 3. Tabur 8. Deniz Piyadesi Bölüğü'nün Japonya’ya konuşlandırıldığı belirtildi. 3. Deniz Piyade Bölüğü sözcüsü Yüzbaşı Nicholas Royer’ın Salı günü e-posta ile 3. Tabur’un Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyade Kolordusu içerisinde Humveeleri yeni araçlarla değiştirecek ilk birlik olduğunu aktardığı ifade edildi. ABD ordusu, Deniz Piyadeleri ve Hava Kuvvetleri'nin bu araçlardan 58 binden fazla almayı planladığı kaydedildi.

Geçen ocak ayında araçlarla ilgili olarak Kongre'ye gönderilen bir raporda kör noktalar, tespit edilen sorunlardan biriydi. Ayrıca bakım sorunları, gürültü ve düzgün açılmayan kapılar da tespit edilen noktalar arasındaydı. Breaking Defence sitesinden aktarılan bir başka haberde, ABD ordusu tarafından 1 Aralık tarihinde 911 milyon dolarlık 2 bin 738 adet araç siparişi verildiği ifade edildi.

Deniz Piyade Onbaşı Juan Flores, aracın birçok sensör ve elektrik bileşenlerine sahip olduğunu söyledi ve “Kabinin içinde size lastiklerdeki hava basıncı gibi bilgileri gösteren bir monitör var.” diye ekledi. Araçla ilgili verdiği bilgileri detaylandıran Flores, “Sürücüler aracı normal yoldan arazi moduna aldıklarında, hidrolik kullanarak süspansiyonu yükseltebilecekler. 22 bin pound (yaklaşık 10 ton) ağırlığındaki aracın dağlık bölgelerdeki dik yokuşlara çıkmakta hiçbir sorunu yok” dedi.

Royer'ın, Orman Işığı Tatbikatı'nın yeni araçların tatbikat veya operasyonel amaçla Japonya’nın ana adalarında ilk kez kullanıldığı an olduğunu, ancak araçların Okinawa'da bir yıldır çok maksatlı amaçlar için kullanıldığını; JLTV (Joint Light Tactical Vehicle-Ortak Hafif Taktik Araç) için hemen hemen her açıdan ABD Deniz Piyadeleri'nin görevlerini daha güçlü, hızlı, esnek, hayatta kalınabilir operasyonlar olarak gerçekleştirmeleri doğrultusunda daha yetenekli bir araç dediği ifade edildi.

Ayrıca Royer’ın, araçların, komuta kontrol karargahından çok maksatlı taşımacılığa veya savaş kullanımına kadar her alanda kullanılabileceği, diğer zırhlı araçlara saldırabileceği, hedefleme veya sensör teçhizatları yanı sıra Deniz Piyadeleri kullanımında olan her tür "crew-served weapon" (aynı veya ayrı görevleri maksimum operasyonel verimlilikle gerçekleştirmek için iki veya daha fazla kişiden oluşan bir birliğe verilen herhangi bir silah sistemi) taşıyabileceği, Humvee ile kıyaslandığında JLTV’nin çeşitli silah sistemlerinden, patlayıcılardan ve konvansiyonel mayınlardan gelen darbelere dayanıklılık açısından ve de hız bakımından daha yetkin olduğunu söylediği belirtildi.

Ek olarak Royer, aracın süspansiyonlarının önemli ölçüde daha gelişmiş olduğunu ve her tekerleğin bağımsız olarak yükselip alçalabileceğini belirtti. Royer, “Örneğin bu özellik aracın profilini alçaltıp siperli bir konuma daha kolay sığmasını, sonra eski yüksekliğine/konumuna gelip engelleri temizlemesini ve hızlıca yerini değiştirebilmesine fırsat tanıyor” dedi ve ayrıca aracın, CH-53 Sea Stallion helikopterleri ve ABD Deniz Piyadeleri tarafından kullanılan bir dizi diğer hava ve deniz platformlarınca taşınabileceğini aktardı.

18°
açık